raport o tym się mówi

Raport „O tym się mówi”: W sierpniu najczęściej cytowano materiał Faktów TVN

Sierpniowy ranking „O tym się mówi” otwiera materiał Marka Nowickiego, który ukazał się w Faktach TVN. Raport jest przygotowywany co miesiąc przez Instytut Monitorowania Mediów (IMM) i Radio ZET. Cykliczne zestawienie powstaje w ramach projektu Nagroda Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego.

 

Za sprawą materiału Marka Nowickiego, który ujawnił „dziurę” w systemie na rządowej stronie gabinet.gov.pl., Fakty TVN kolejny raz znalazły się na najwyższym stopniu podium rankingu. Jak ustalono kilkaset tysięcy osób (głównie lekarzy), na podstawie numeru PESEL, miało wgląd w historię recept wypisywanych pacjentom. Reakcją Ministerstwa Zdrowia na te doniesienia była decyzja o „czasowym zawieszeniu możliwości uzyskania przez lekarzy dostępu do danych w systemach gabinetowych na podstawie numeru PESEL”. Na informacje reportera Faktów TVN powoływano się 80 razy, co przełożyło się na zasięg 5,6 mln potencjalnych kontaktów z przekazem.

 

Jednak według danych zebranych przez IMM największą liczbę cytowań i najwyższy zasięg w sierpniu miała publikacja Szymona Jadczaka „Kibole rozpoznali go na festynie pod Krakowem. Szokujące sceny” (SportoweFakty WP). Rzecz dotyczyła pobicia bramkarza Puszczy Niepołomice, Kewina Komara, przez „prawdopodobnie” pseudokibiców Wisły Kraków. Doniesienia zdementowała małopolska policja, a redakcja przeprosiła Wisłę Kraków i jej kibiców za swój błąd. O sprawie szeroko informowały media. Z powyższych przyczyn autorzy raportu zdecydowali o niewłączaniu tej publikacji do zestawienia.

 

Gazeta Wyborcza Trójmiasto i Wirtualna Polska na kolejnych stopniach podium

 

Druga pozycja przypadła Maciejowi Sandeckiemu z Gazety Wyborczej Trójmiasto. W artykule pt. „Posłanka Maciejewska nagrana przez b. dyrektora swojego biura. Partia ją zawiesiła i nie wystawi w wyborach”, autor opisał aferę z udziałem posłanki Nowej Lewicy Beaty Maciejewskiej, która miała dopuszczać się m.in. mobbingu wobec współpracowników. Dowody były na tyle mocne, że władze partii zawiesiły ją w prawach członka i zdecydowały o skierowaniu sprawy do prokuratury. Nazwisko posłanki nie będzie widniało również na listach wyborczych. O ustaleniach Sandeckiego pisano w innych mediach 49 razy, a łączny zasięg publikacji oszacowano na ponad 4 mln potencjalnych kontaktów z przekazem.

 

„Promował sprzęt do leczenia autyzmu. Startuje z list Konfederacji” to artykuł Wirtualnej Polski, który uplasował się na trzecim miejscu podium. Jego autorka — Żaneta Gotowalska-Wróblewska — opisała przypadek dr. Marcina Sowińskiego, który został kandydatem do Sejmu Konfederacji. Jak ustaliła dziennikarka, lekarz promował m.in. sprzęt do leczenia depresji i autyzmu, którego skuteczność nie została potwierdzona rzetelnymi badaniami. Zasłynął również jako antyszczepionkowiec, który w czasie pandemii protestował przeciwko rzekomym „prześladowaniom” niezaszczepionych medyków. Na podstawie artykułu powstało 11 publikacji w innych mediach, a ich zasięg wyniósł blisko 3 mln potencjalnych kontaktów z przekazem.

 

Na czwartym miejscu sierpniowego zestawienia znalazł się artykuł Szymona Jadczaka pt. „Nowy właściciel Lechii Gdańsk, prorosyjscy oligarchowie i fundusz z Dubaju”. Dziennikarz przedstawił niejasne powiązania biznesowe nowych, szwajcarskich inwestorów z Dubaju, którzy stali się właścicielami klubu Lechia Gdańsk. W tle pojawiają się relacje z prorosyjskimi oligarchami, tajemnicze transakcje i mnóstwo pytań, na które odpowiedzi trudno szukać w oficjalnych źródłach informacji. Na publikację, która ukazała się na łamach portalu Wirtualna Polska — inni dziennikarze powoływali się 57 razy, a to dało zasięg szacowany na 1,3 mln potencjalnych kontaktów z przekazem. To już czwarty materiał Szymona Jadczaka w tym roku, który znalazł się miesięcznym raporcie „O tym się mówi” w 2023 roku.

 

Sierpniowe zestawienie zamyka materiał „Zarzuty dla lekarzy i studentów medycyny. Prokuratura zbadała logowania ich telefonów”, który przygotowali dziennikarze śledczy Radosław Gruca i Mariusz Gierszewski (Radiozet.pl/Radio ZET). Ujawnili informacje o zarzutach prokuratorskich dla czterech lekarzy i pięciu studentów medycyny w związku z niezrealizowanymi letnimi praktykami. Lekarze usłyszeli zarzuty poświadczenia nieprawdy w dokumentach, natomiast studenci poświadczenia nieprawdy i przekupstwa. Materiał był cytowany sześciokrotnie. Szacowany przez IMM zasięg publikacji wyniósł ponad 200 tys. potencjalnych kontaktów z przekazem.

 

Metodologia

Raport IMM i Radia ZET „O tym się mówi” opracowano na podstawie monitoringu treści z najbardziej opiniotwórczych mediów z prasy, radia, telewizji i portali internetowych. Przy liczeniu zasięgu nie były brane pod uwagę portale o charakterze agregatorów treści i multiplikacji przekazów, a także źródła własne danej grupy mediowej.

 

Analizie podlegają wybrane gatunki informacyjne i publicystyczne, które charakteryzują się wysoką cytowalnością treści, między innymi artykuły i śledztwa, w tym reportaże. Badanie nie uwzględnia m.in.: wywiadów i rozmów publicystycznych, sondaży, rankingów, a także bieżących newsów.

 

Badanie obejmuje ponad 1100 gazet i czasopism, wybrane programy w stacjach telewizyjnych (Polsat, Polsat News, Polsat News 2, TVN Turbo, TVN, TVN24, TVN24BiS, TVP Info, TVP1 i TVP2) i rozgłośniach radiowych (Muzo.fm, PR1, PR3, PR4, Radio Maryja, Radio ZET, RDC, RMF FM, TOK FM) oraz istotne portale internetowe.

 

Kryterium decydującym o pozycji w rankingu TOP5 został przyjęty zasięg treści artykułu w publikacjach w innych mediach.

 

Celem projektu jest wskazanie najpopularniejszych publikacji, na które w danym miesiącu najchętniej powoływały się media. Jako kryterium decydujące o pozycji w rankingu przyjęto zasięg* danego tematu po rozpowszechnieniu go w innych mediach.

 

*Zasięg informuje o liczbie potencjalnych kontaktów z przekazem mediowym. Wskaźnik jest opracowany na podstawie oglądalności i słuchalności programów radiowo-telewizyjnych, czytelnictwa prasy, średniej liczby odsłon materiałów internetowych z uwzględnieniem współczynnika ekspozycji nazw własnych w treści.

 

O Nagrodzie Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego

Nagroda Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego to jedna z najbardziej prestiżowych nagród świata dziennikarskiego w Polsce. Przyznawana jest autorom materiałów dziennikarskich, które zdaniem Kapituły łamią stereotypy, wykraczają poza schematy i zaglądają za kulisy otaczającej nas rzeczywistości. Jej celem jest uhonorowanie dziennikarzy za odwagę w docieraniu do prawdy i odkrywanie, tego co wcześniej było ukryte lub niedopowiedziane. Wyróżnienie to po raz pierwszy zostało wręczone w 2005 roku. Prawo zgłoszenia nominacji do nagrody przysługuje każdemu z członków Kapituły. Zgodnie z regulaminem nie można jednak zgłaszać dziennikarzy ze swoich redakcji, ani z redakcji powiązanych. Redakcja Radia ZET nie ma wpływu na zgłaszane nominacje.

 

O Instytucie Monitorowania Mediów

Instytut Monitorowania Mediów od przeszło 20 lat jest liderem w branży analityki przekazów mediowych w Polsce. Od 2009 roku oferuje swoje usługi również w Rumunii pod marką mediaTRUST. IMM wspiera firmy, instytucje i marki osobiste w efektywnym mierzeniu i raportowaniu wyników komunikacji zewnętrznej, planowaniu strategii oraz przeciwdziałaniu kryzysom wizerunkowym. Firma jako jedyna na rynku integruje wyniki publikacji ze wszystkich rodzajów mediów w jednym narzędziu, w tym również reklamy. Wykonuje również raporty i analizy jakościowo-statystyczne. Firma obsługuje tysiące klientów w kraju i zagranicą — międzynarodowe korporacje, małe firmy, instytucje, administrację publiczną, organizacje pozarządowe, agencje PR, agencje marketingowe, artystów oraz sportowców. Monitoring IMM obejmuje prasę, radio, telewizję, portale internetowe, media społecznościowe, a także podcasty i kanały wideo.

 

Kontakt dla mediów:

Katarzyna Ozga
Specjalistka ds. Komunikacji
@: kozga@imm.com.pl
kom.: +48 698 634 594