Polacy o szczycie NATO: Duda i Obama najbardziej medialni, dobre noty Macierewicza

 

Jak wynika z analizy dyskusji w sieci, Polacy w rozmowach o szczycie najczęściej wspominają o prezydentach Andrzeju Dudzie i Baracku Obamie, a także o ministrze obrony narodowej Antonim Macierewiczu. Zaraz za pierwszą trójką znalazły się premier Beata Szydło i prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Od 1 do 7 lipca 69,9% zawierających ocenę komentarzy na temat Andrzeja Dudy w kontekście NATO miało pozytywny wydźwięk. Oznacza to, że internauci, którzy zamieścili nacechowany emocjonalnie komentarz dotyczący zarówno szczytu, jak i polskiego prezydenta, z reguły pozytywnie oceniali działania Andrzeja Dudy. Najwięcej dobrych ocen w sieci pojawiło się po potwierdzeniu, że w Warszawie dojdzie do spotkania w cztery oczy z prezydentem USA Barackiem Obamą.

55,1% komentarzy na temat Antoniego Macierewicza i szczytu NATO opublikowanych od 1 do 7 lipca zawiera pozytywną ocenę i przychylną jego prac. Zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy szefa MON, byli najbardziej aktywni 5 lipca, w dniu sejmowego głosowania nad złożonym przez PO wnioskiem o wotum nieufności dla Macierewicza. „Działania opozycji przed szczytem NATO zasługują na potępienie. Trudno znaleźć konkretne argumenty przeciwko Macierewiczowi" – czytamy w wywiadzie, jakiego portalowi wPolityce.pl udzielił gen. Roman Polko, były szef GROM, a który chętnie udostępniany był w mediach społecznościowych. Wpisy krytyczne wobec Antoniego Macierewicza nasiliły się na chwilę m.in. 7 lipca, kiedy pojawiły się doniesienia, że MON bez uzgodnienia ze stroną NATO zbudował wystawę smoleńską na Stadionie Narodowym w Warszawie. Później sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg sprostował jednak, że Sojusz został poinformowany o inicjatywie.

Wśród zawierających opinię komentarzy na temat szczytu NATO oraz premier Beaty Szydło, wpisy z pozytywną oceną stanowią 59,2%, a na temat prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz – 45,5%.

Jak wynika z monitoringu mediów społecznościowych w IMM, od 1 do 7 lipca w internecie pojawiło się blisko 25 tysięcy polskojęzycznych komentarzy na temat szczytu NATO w Warszawie. W analogicznym okresie w czerwcu było to tylko 5 tysięcy. Publikacje na ten temat są bardzo angażujące. W badanym okresie materiały o szczycie wywołały ponad 240 tysięcy interakcji, w tym udostępnień czy polubień.

 

Autor: Łukasz Jadaś, IMM