Medyczna marihuana? Social media mówią „tak!”

Aż 80% Polaków wypowiadających się w mediach społecznościowych na temat medycznej marihuany przychylnie odnosi się do pomysłu na jej legalizację – wynika z monitoringu internetu w IMM. Zwolennicy leczenia olejem konopnym są najgłośniejsi na Facebooku i Twitterze. Gorące dyskusje toczą się również na forach dyskusyjnych poświęconych używkom i medycynie.

Od połowy 2015 roku w mediach społecznościowych pojawiło się blisko 50 tysięcy dyskusji i wpisów na temat medycznej marihuany. O sprawie najgłośniej było w latem, w październiku, a także na przełomie stycznia i lutego. Temat jest bardzo angażujący. Z monitoringu internetu w IMM wynika, że Polacy podjęli z publikacjami na temat zastosowania marihuany w leczeniu ponad 245 tysięcy różnego rodzaju interakcji, takich jak udostępnienie, polubienie czy włączenie się do dyskusji.

Social media murem za Bachańskim

W lipcu najbardziej angażujące publikacje miały związek ze sprawą neurologa doktora Marka Bachańskiego, który w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka prowadził eksperymentalną terapię leczenia padaczki środkami zawierającymi marihuanę. Miesiąc później poinformowały, że dyrekcja CZD złożyła w prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez lekarza.

Na reakcję sieci nie trzeba było długo czekać. Większość internetowych komentatorów wzięła Bachańskiego w obronę i we wpisach wyrażała poparcie dla stosowania medycznej marihuany w leczeniu. Sprawa miała swój ciąg dalszy jesienią. W październiku najczęściej komentowanym tematem związanym z medyczną marihuaną było… dyscyplinarne zwolnienie Bachańskiego z CZD.

 

#rEwolucja

Posted by Liroy on 27 październik 2015

 

❝Stan 5-letniego Maksia był skrajnie ciężki i mógł nie przeżyć kolejnych napadów padaczki. Teraz jest to zupełnie inne…

Posted by Medycyna Praktyczna on 10 sierpień 2015

 

Może mi to ktoś wytłumaczyć?http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/1,34862,19093829,marihuana-medyczna-doktor-bachanski-dyscyplinarnie-zwolniony.html

Posted by Abelard Giza on 27 październik 2015

 

Zaangażowani i zdeterminowani

Z publikacjami na temat zastosowania marihuany w leczeniu Polacy podjęli ponad 245 tysięcy różnego rodzaju interakcji. Obok najbardziej medialnych wydarzeń związanych z medyczną marihuaną, dyskusja o wykorzystaniu oleju konopnego do leczenia toczy się codziennie swoim tempem. Największa aktywność związana jest z działalnością stron na Facebooku. O sprawie najczęściej informują m.in. Fakty Konopne, MedycznaMarihuana.com i Wolne Konopie.

Zapowiedź Listy Oczekujących! Pacjenci, którzy chcą mieć dostęp do leczenia marihuaną, będą mogli zarejestrować się i…

Posted by Wolne Konopie on 1 lipiec 2015

 

Koncerny farmaceutyczne muszą być poważnie zaniepokojone wynikami ostatniego sondażu, z którego wynika, że pacjenci…

Posted by MedycznaMarihuana.com on 23 styczeń 2016

 

Trzymamy kciuki za Andrzeja Dołeckiego! 🙂

Posted by Fakty konopne on 14 wrzesień 2015

Szczególnym zainteresowaniem internautów cieszyła się m.in. zapowiedź programu TVN Uwaga zamieszczona na facebookowej stronie programu.

 

Czy marihuana medyczna w Polsce powinna być dozwolona? Tak (y) kciuk w górę. Jeśli macie inne zdanie, piszcie komentarze. Reportaż dziś g. 19.50!

Posted by TVN UWAGA! on 3 sierpień 2015

 

Pionier medycznej marihuany w Polsce dr Marek Bachański został dziś zwolniony dyscyplinarnie z pracy w Centrum Zdrowia…

Posted by Studencka Inicjatywa Narkopolityki on 26 październik 2015

 

Kochani!! czy naprawdę tak mało nas jest chętnych na legalizację?? dawać swoje podpisy i udostępniać gdzie się da !! :)) no już!! do roboty! 🙂

Posted by Wolne Konopie on 26 sierpień 2015

O zdrowie Maximiliana

Rekordowe zainteresowanie w mediach społecznościowych wywołał opublikowany 12 grudnia wpis na blogu Doroty Gudaniec – mamy cierpiącego na padaczkę lekoodporną Maximiliana, pierwszego w Polsce pacjenta legalnie leczonego medyczną marihuaną. Max leczony był w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka – tam, gdzie terapię z użyciem medycznej marihuany stosował dr Marek Bachański. 

Dlaczego cierpiący ludzie są skazani na bezsensowne cierpienie!!!??Kiedy to się zmieni ?

Posted by Olej RSO leczy. on 12 grudzień 2015

 

W poruszającym wpisie mama Maximiliana podkreśla, jak wielkie koszty i jak wielkie przeszkody czekają na dzieci i rodziców, którzy chcieliby rozpocząć leczenie padaczki lekoodpornej u swoich dzieci.  „Kto mi odpowie na pytanie  dlaczego chore dziecko musi ponosić  OGROMNE koszty aby móc być leczonym?” – pyta Dorota Gudaniec.

Mam ogromny żal do CZD za to, że stawia się nas w sytuacji podbramkowej, że pomimo iż  wcześniej powiedziałam doktorowi o pogorszeniu się stanu zdrowia Maxa  i o braku leku  NIC TO NIE DAŁO I NICZEGO NE ZMIENIŁO!!!  Mało tego…musiałam podpisać zgodę na eksperyment medyczny bo w przeciwnym wypadku bym  zgody nie uzyskała… Płakać mi się chce, bierzemy udział w farsie i  jakiejś chorej tragikomedii” – czytamy na blogu.

 

Dorota Gudaniec zaapelowała do polityków, by zajęli się legalizacją medycznej marihuany i przypomniała, że pomimo obietnic, sprawa nie znalazła rozwiązania.

Kiedy  zejdziecie z piedestałów partiokracji i zajmiecie się realnymi  – choć  w waszym  mniemaniu  – nieistotnymi sprawami???

Walczycie o Trybunał Konstytucyjny – super – kiedy zatem macie zamiar  pochylić się nad  zapytaniem sygnalizacyjnym w sprawie marihuany leczniczej??

Panie Kaczyński!! przeczytał Pan moje pismo i  poprosił Pana Latosa o „należyte potraktowanie sprawy” I co???? co jest należyte?? OLANIE NAS NA CAŁEJ LINII?????

Panie Noumann… Czy  nadal będzie Pan pierdoły opowiadał o braku badań  nad marihuaną czy po prostu zechce Pan zauważyć żywych ( jeszcze ) ludzi????

Panie Petru!!! a może zamiast  gadać  zacznie Pan coś robić w sprawie  chorych i cierpiących??”

Jednocześnie mama Maximiliana podkreśliła, że wraz z Pawełem Kukizem i Piotrem Liroyem-Marcem z ugrupowania Kukiz ’15 wzięła udział w sejmowym spotkaniu na temat medycznej marihuany.

„Pojechaliśmy do  Sejmu… na spotkanie z Pawłem Kukizem i z Liroyem. Zależało mi na tym aby  politycy zobaczyli żywego człowiek, aby nabrali  osobistego stosunku do sprawy o jaką walczymy. Muszę  uczciwie przyznać, że  Paweł Kukiz i Liroy  naprawdę rzetelnie poświęcili nam czas i uwagę… Paweł sam ma chore dziecko, więc  czułam Jego empatię i zaangażowanie ale co ciekawe ( dla mnie )  to było pierwsze spotkanie z politykami, którzy nie mydlili oczu i mówili w twardych słowach jak jest” – czytamy na blogu maxepiimm.blogspot.com. Sprawa miała swój dalszy ciąg w 2016 roku.

 

 

Marihuana w Sejmie, Liroy w ofensywie

Szczyt dyskusji na przełomie stycznia i lutego ma związek ze złożeniem przez posła Kukiz ’15 Piotra Liroya-Marca projektu ustawy dopuszczającej stosowanie w Polsce leków zawierających marihuanę. 

„To projekt, który powstawał bardzo długi okres czasu. Przez ostatnie miesiące był konsultowany z wieloma grupami ekspertów” – mówił Marzec na konferencji prasowej. Jego zdaniem, złożony projekt jest „najlepszym, jaki można było przygotować”. Poseł wyraził nadzieję, że ustawę uda się przeforsować i zaznaczył, że przepisy przygotowano z myślą o pacjentach.

W dniu złożenia projektu ustawy przez posła Kukiz ’15, w mediach społecznościowych pojawiło się o 300% więcej publikacji na temat medycznej marihuany niż średnio w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Od 1 do 2 lutego ze wzmianką na temat projektu – tylko dzięki publikacjom w portalach internetowych i mediach społecznościowych – miało szansę zetknąć się ponad 5 mln Polaków. Tym samym wzrosło także zainteresowanie poselską działalnością Liroya-Marca. 

Projekt Kukiz’15 oraz Koalicji Medycznej Marihuany dotyczący medycznej marihuany trafił do Sejmu :)…

Posted by Wolne Konopie on 1 luty 2016

Tylko w ciągu niecałych 24 godzin od chwili złożenia ustawy, o pośle Kukiz ’15 internauci wspominali w aż 850 dyskusjach, podczas gdy wcześniej jego nazwisko lub pseudonim pojawiało się w rozmowach średnio ok. 120 razy dziennie.

Wcześniej, takim zainteresowaniem Liroy-Marzec cieszył się na początku stycznia – również w związku z medyczną marihuaną.

„Lecznicza marihuana to jest priorytet. Dziś to już nie jest kwestia światopoglądu, a ważna, medyczna rzecz. Wkrótce złożymy projekt w tej sprawie. Parę osób się zdziwi, ale udało mi się przekonać praktycznie wszystkie ugrupowania” – powiedział poseł w „Kontrwywiadzie RMF FM”. Wypowiedź cytowano później wielokrotnie; zyskała również popularność w serwisie Wykop.pl.

Internauci mówią „tak!”

W ponad 80% komentarzy zawierających słowa „medyczna marihuana” (i zwroty bliskoznaczne, np. „marihuana do celów leczniczych”), pojawiają się także określenia nacechowane pozytywnym wydźwiękiem. Sugeruje to poparcie komentatorów dla pomysłu zalegalizowania stosowania marihuany w medycynie. Największe poparcie demonstrowali użytkownicy Facebooka i Twittera, a także serwisu HyperReal.info i Wykop.pl. Jednocześnie blisko 20% zawierających słowa lub zwroty wartościujące o negatywnym wydźwięku. Wpisy wyrażające niechęć najczęściej i sprzeciw publikowane były na Facebooku.

Na Twitterze słowa „medyczna marihuana” najczęściej padały w publikacjach profilu organizacji Wolne Konopie. Wśród mediów, najwięcej publikacji o problemie zamieściło na mikroblogu Radio TOK FM.

Wśród portali i serwisów internetowych, o medycznej marihuanie najczęściej wspominano na łamach HyperReal.info i Wyborczej.pl, a także w działach wiadomości portali Gazeta.pl, Onet.pl i WP.pl.