Media w mediach – analiza cytatów – lipiec 2004

W lipcu najczęściej cytowanym medium została Gazeta Wyborcza. Media powoływały się na nią 938 razy. Zaraz za Gazetą Wyborczą znalazła się Rzeczpospolita, którą cytowano w tym miesiącu 879 razy. Nastąpiły również zmiany wśród cytowanych rozgłośni radiowych. Radio Zet spadło na drugą pozycję w rankingu, a jego miejsce zajął Program 3 Polskiego Radia. Wysokie miejsce Polityki spowodowane było publikacją przez tygodnik rankingu posłów oraz nadbałtyckich kąpielisk.

Zdecydowana większość przekazów, to przeglądy prasy. Na drugiej pozycji uplasowały się materiały dotyczące polityki. Wśród afer opisywanych przez media dominowały tematy dotyczące Orlenu oraz Andrzeja S. Często pisano o Andrzeju Pęczaku oraz wydarzeniach związanych Narodowym Funduszem Zdrowia.

Badanie przeprowadzono na podstawie 4118 przekazów mediowych (wycinków prasowych, programów radiowych i telewizyjnych) z okresu 1-31 lipca 2004 r. Dziennikarze odnosili się do wiadomości podawanych na łamach innych mediów 5711 razy (4125 razy w prasie, 816 w telewizji i 770 w radiu). Najczęściej powoływano się na doniesienia prasowe (4589), następnie radiowe (554), internetowe (325) oraz telewizyjne (243).

W każdym miesiącu analizowane są wszystkie przekazy prasowe, telewizyjne i radiowe, w których cytuje się lub powołuje na doniesienia, jakie pierwotnie pojawiły się w innych środkach przekazu. Badaniu poddano ponad 450 tytułów prasowych, 6 stacji telewizyjnych oraz wybrane programy 5 rozgłośni radiowych. 

Cały raport jest dostępny na stronie Instytutu Monitorowania Mediów:
http://www.instytut.com.pl/raporty