Dziennik pobił rywali

Analizę IMM-u przeprowadzono na podstawie 8733 przekazów mediowych z okresu 1 – 31 marca 2007 r. Dziennikarze odnosili się do wiadomości podawanych na łamach innych mediów 10 520 razy (4523 razy w prasie, 4033 w telewizji i 1964 w radiu). To już trzeci miesiąc z rzędu, w którym liczba cytowań przekracza poziom 10 tys.

W marcowym rankingu najczęściej cytowanych mediów Dziennik wyprzedził lidera z dwóch ostatnich miesięcy – Rzeczpospolitą oraz Gazetę Wyborczą, najczęściej cytowaną w całym 2006 roku. Dziennik zwyciężył drugi raz w historii rankingu IMM-u i był cytowany 1682 razy, a na jego publikacje powoływano się najczęściej w kontekście polityki polskiej, stenogramów z rozmów Gudzowatego z Oleksym, a także współpracy aktora Macieja Damięckiego z SB. Gazetę Wyborczą (1437) przywoływano najczęściej w związku z wykryciem korupcji w KRUS-ie, polityką polską oraz w kontekście ekonomii, rynku i finansów. Rzeczpospolita (1380) była natomiast cytowana w odniesieniu do rankingów i sondaży, ekonomii, rynku i finansów oraz polityki polskiej.

Tygodnik Wprost zajmuje czwartą lokatę trzeci miesiąc z rzędu. Inne media cytowały Wprost 668 razy. Tygodnik zawdzięcza swoją wysoką pozycję powołaniom na temat polityki polskiej, taśm Gudzowatego oraz protekcji Przemysława Gosiewskiego w sprawie Katarzyny Paluszkiewicz-Solorz.

Życie Warszawy, lider wśród dzienników regionalnych, plasuje się na 5. pozycji (592 powołania). Warto zwrócić uwagę, że w pierwszej piętnastce najczęściej cytowanych mediów znalazła się jedna stacja telewizyjna – TVN24 (252 powołania) i, podobnie jak w zeszłym miesiącu, aż trzy stacje radiowe – RMF FM (233 powołania), PR1 (161) oraz Radio ZET (145). Do pierwszej piętnastki powróciły także: portal internetowy – Onet.pl, cytowany 145 razy (ex aequo z Radiem ZET) oraz Gazeta Polska (145). Czternastą lokatę w rankingu IMM-u Gazeta Polska zawdzięcza publikacjom dotyczącym szpitala w Białymstoku oraz afery z wyprowadzeniem gruntów przez MON do prywatnej firmy.

Media najczęściej cytowały w marcu artykuł Michała Majewskiego i Pawła Reszki z „Dziennika”, zatytułowany „Józef Oleksy: moja sitwa miała w d… Polskę” w kontekście stenogramów z taśm Gudzowatego.

Najczęściej cytowanym dziennikiem biznesowo-ekonomicznym została, podobnie jak w pięciu ostatnich miesiącach, Gazeta Prawna (298 powołań), dystansując Puls Biznesu o 22 cytaty. Fakt wyprzedził Super Express o 12 powołań.

Wiodącymi tematami powołań były w marcu: afery w służbie zdrowia, korupcja w KRUS-ie, lustracja w kontekście zarówno M. Piwowskiego, jak i M. Damięckiego, reakcja ojca Rydzyka na podpisanie przez Marię Kaczyńską apelu dziennikarek, afera wokół WSI i raport z likwidacji, raport Rokity i oskarżenia wobec K. Kornatowskiego, sugestia dotycząca odejścia Anny Fotygi z rządu, a także afera z finansowaniem polityków SLD przez zagranicznych biznesmenów oraz skandal w diecezji płockiej.

Najwięcej cytatów z mediów regionalnych pochodziło z województwa mazowieckiego, w którym liderem pozostaje Życie Warszawy, kolejne jest woj. łódzkie (30 powołań na Dziennik Łódzki) oraz woj. śląskie (Dziennik Zachodni cytowany 24 razy). 90 proc. powołań dotyczyło mediów ogólnopolskich, a pozostałe 10 proc. – regionalnych i lokalnych.

W każdym miesiącu Instytut Monitorowania Mediów analizuje wszystkie przekazy prasowe, telewizyjne i radiowe, których autorzy powołują się na doniesienia innych mediów. Badaniu poddawanych jest ok. 800 tytułów prasowych, stacje telewizyjne oraz wybrane programy rozgłośni radiowych. Raport marcowy w wersji podstawowej jest dostępny na stronie Instytutu Monitorowania Mediów: http://www.instytut.com.pl/raporty. Aby otrzymać pełną lub sprofilowaną wersję raportu, prosimy o kontakt: k.ewert@instytut.com.pl

Instytut Monitorowania Mediów monitoruje około 800 tytułów prasowych, stacje telewizyjne i radiowe oraz polskie zasoby Internetu. Instytut Monitorowania Mediów jest członkiem FIBEP – elitarnej organizacji zrzeszającej ponad 80 firm monitorujących media z kilkudziesięciu krajów. Od 2002 r. Instytut Monitorowania Mediów wspiera działalność Forum Odpowiedzialnego Biznesu.