Wielki powrót Jarosława Kaczyńskiego

Instytut Monitorowania Mediów opublikował nowy „Ranking polityków polskich”. Badaniu poddano główne wydania serwisów informacyjnych ogólnopolskich stacji telewizyjnych: TVP1 (Wiadomości), TVP2 (Panorama), TVN (Fakty), Polsat (Wydarzenia), z okresu 1- 30 listopada br.

Zwycięzcą listopadowego rankingu został, podobnie jak w październiku, premier Donald Tusk, który wypowiadał się w tych programach 92 razy. Drugie miejsce zajął, zdystansowany prze lidera, prezydent Lech Kaczyński (59 wypowiedzi), a trzecie – niemal nieobecny w zeszłym miesiącu Jarosław Kaczyński (52 wystąpienia).

 

Wykres 1. Najczęściej wypowiadający się politycy

 

Zestawienie zamykają ex aequo Jarosław Gowin i Przemysław Gosiewski (po 16 wypowiedzi). Na końcu zestawienie znalazł się także Jacek Kurski (17 wystąpień). Co ciekawe, wynik posła PiS jest zbliżony do październikowego, jednak w tym miesiącu temat bezprawnej jazdy posła Kurskiego w konwoju policyjnym eskortującym więźnia, był jednym z częściej komentowanych przez innych polityków (24 komentarze). Podobna sytuacja miała miejsce w kwestii niedyspozycji posłanki Elżbiety Kruk w sejmie. Posłanka PiS wypowiadała się w monitorowanych programach informacyjnych 7 razy, a komentarzy na temat jej domniemanego bycia pod wpływem alkoholu pojawiło się 42.

W czterech analizowanych programach informacyjnych najliczniej reprezentowana była PO. Wypowiedzi polityków jej koalicjanta, PSL, pojawiają się zdecydowanie rzadziej. We wszystkich analizowanych programach drugie miejsce zajęło PiS. W Wiadomościach i Panoramie trzecie miejsce zajęło SLD, natomiast w Faktach i Wydarzeniach trzecia lokata należy do Prezydenta i członków jego kancelarii. Interesuące jest, że dwaj przedstawiciele Kancelarii Prezydenta – Michał Kamiński oraz Piotr Kownacki mieli idententyczną liczbę wystapień – po 21.

 

Wykres 2. Najczęściej pojawiające się partie w programach informacyjnych

 

W listopadzie politycy najczęściej poruszali tematy m.in.: zamachu na prezydenta w Gruzji (84), podsumowania roku rządów gabinetu Donalda Tuska (83), emerytur pomostowych (79), funkcjonowania komisji śledczej do spraw nacisków (59) oraz wyborów prezydenckich w USA (55). W kontekście zamachu na prezydenta najczęściej wypowiadał się sam zainteresowany, czyli prezydent. Na temat podsumowania roku rządów gabinetu Donalda Tuska również najczęściej głos zabierał sam zainteresowany, czyli tym razem premier oraz przedstawiciele partii opozycyjnych – Grzegorz Napieralski z SLD oraz Jarosław Kaczyński z PiS. O reformie emerytur pomostowych mówili głównie Donald Tusk oraz Lech Kaczyński. Liderzy rankingów ustąpili miejsca innym politykom w sprawie komisji śledczej ds. nacisków. W tym temacie najczęściej wypowiadał się poseł PO Sebastian Karpiniuk oraz poseł PiS Jacek Kurski. Warto zauważyć, że wszystkie programy informacyjne zdominowały wypowiedzi dotyczące dwóch pierwszych w zestawieniu tematów.

Wypowiedzi polityków na antenie tych programów pojawiły się 847 razy (243 razy w Faktach TVN, 250 w Wydarzeniach Polsatu, 178 w Wiadomościach TVP1 oraz 176 w Panoramie TVP2).

 

Instytut Monitorowania Mediów monitoruje ponad 900 tytułów prasowych, 84 stacje telewizyjne i radiowe oraz 2000 serwisów internetowych.. Instytut Monitorowania Mediów jest członkiem FIBEP – elitarnej organizacji zrzeszającej 91 firm monitorujących media z 41 krajów. Od 2002 r. IMM wspiera działalność Forum Odpowiedzialnego Biznesu.