Pamięć a technologia

Pamiętać? A po co? – artykuł pod tym tytułem, autorstwa Miłady Jędrysik ukazał się w sobotnio-niedzielnej Gazecie Wyborczej. Autorka przywołując wyniki badań naukowych i wypowiedzi specjalistów rozważa problem wpływu technologii na ludzką pamięć. Cytuje m.in. wyniki badań opublikowanych w „Science”, które sugerują, że „żyjemy w coraz większej symbiozie z naszymi komputerami, stając się częścią systemu, w którym pamiętamy w większym stopniu, gdzie można daną informację znaleźć niż samą informację.” Wśród niebezpieczeństw spowodowanych obecnością Internetu i technologii autorka powołując się na badaczy wymienia między innymi multitasking, nieprzewidywalne zmiany, jakie wywołuje Internet w ludzkich mózgach, zatracanie wspólnego kodu kulturowego, uzależnienie od Internetu i pojawienie się „e-osobowości”.

Z drugiej strony sieć może służyć do umacniania kontaktów z innymi ludźmi, a niechęć do technologii może wynikać ze strachu przed nią. W artykule autorka prezentuje również poglądy Daniela H. Wilsona, konstruktora robotów, który twierdzi, że łatwość adaptowania się do zmian, również tych technologicznych jest związana z wiekiem człowieka. „U bardzo młodych ludzi – pisze Wilson – ten proces adaptowania się do zmiany schematu zachodzi o wiele szybciej. Im jesteśmy starsi, tym trudniej się nam przełączyć. Wymaga to wielkiej determinacji i cierpliwości.”

Autorka nie unika również tematu mediów społecznościowych. Żeby sprawdzić co ma wspólnego Kabaret Starszych Panów z YouTubem i Facebookiem i wykonać „test na starzenie się” polecam przeczytanie całego artykułu.

Źródło:
Jędrysik, M.(2011) Pamiętać? Ale po co?, Gazeta Wyborcza, 23-24.07.2011, str. 18
B. Sparrow, J. Liu, D. M. Wenger, (2011) Google Effects on Memory: Cognitive Consequences of Having Information on Our Fingertips, http://www.sciencemag.org/content/early/2011/07/13/science.1207745, 14.07.2011