Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk. Tydzień później – podsumowanie reakcji w internecie

W czwartek, 10 października Polskę obiegła wiadomość o przyznaniu Oldze Tokarczuk Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Wzmianki o autorce „Ksiąg Jakubowych” w ciągu pierwszej doby od chwili ogłoszenia laureatów pojawiły się w polskim Internecie ponad 35,8 tys. razy – to wyjątkowy wynik. Sprawdziliśmy, jak zmieniły się liczby związane z internetową popularnością tego tematu w kilka kolejnych dni.

 

Od 10 do 16 października w internecie i mediach społecznościowych pojawiło się 73,4 tys. wzmianek na temat nowej noblistki. Dotarcie wygenerowanych w ciągu tygodnia publikacji wyniosło 233,8 mln. Co to oznacza? To tak, jakby każdy mieszkaniec Polski zapoznał się z informacjami o nagrodzie dla Olgi Tokarczuk aż sześciokrotnie!

 

Łączny ekwiwalent reklamowy wpisów poświęconych pisarce wyniósł 39,2 mln zł. Najwięcej materiałów wygenerowali użytkownicy Twittera – 46,7 tys. Na Facebooku odnotowaliśmy 17,2 tys. publikacji, a na Instagramie prawie 1,5 tys. W social mediach ogromną rolę odgrywają interakcje, a tych nie brakowało – jest ich obecnie ponad 9,4 mln (ponad 1,2 mln polubień, 66,3 tys. komentarzy i 8,1 mln udostępnień).

 

Wraz z upływem czasu mijającego od dnia ogłoszenia Olgi Tokarczuk laureatką tegorocznej literackiej nagrody Nobla, ilość pojawiających się w internecie publikacji spada. Rozkład liczby wzmianek na temat pisarki przedstawia poniższy wykres. 10.10.2019 to prawie 31 tys., a blisko tydzień później około 2 tys. materiałów dziennie.

Jedna z najbardziej uznanych polskich pisarek współczesnych

 

Laureatka Literackiego Nobla debiutowała w 1993 toku, wydając książkę „Podróż ludzi Księgi”, jednak prawdziwą popularność zdobyła dzięki swojej trzeciej powieści zatytułowanej „Prawiek i inne czasy” z 1996 roku. Za tę książkę Olga Tokarczuk otrzymała pierwszą z pięciu nagród Nike Czytelników, Paszport „Polityki” oraz nagrodę Fundacji im. Kościelskich. Kolejne uznane pozycje w dorobku Tokarczuk to m.in. „Dom dzienny, dom nocny”, „Prowadź swój pług przez kości umarłych”, „Bieguni” czy „Księgi Jakubowe”. Jej prace zostały ciepło przyjęte również przez zagranicznych czytelników, czego wyrazem jest przyznanie Międzynarodowej Nagrody Bookera w 2018 roku za powieść „Bieguni”.