Jarosław Kaczyński – wielki nieobecny?

 

 

Instytut Monitorowania Mediów opublikował nowy „Ranking polityków polskich”. Badaniu poddano główne wydania serwisów informacyjnych ogólnopolskich stacji telewizyjnych: TVP1 (Wiadomości), TVP2 (Panorama), TVN (Fakty), Polsat (Wydarzenia), z okresu 1-31 października br.

 

Zwycięzcą październikowego rankingu został premier Donald Tusk, który wypowiadał się w tych programach 79 razy. Drugie miejsce zajął prezydent Lech Kaczyński (72 wypowiedzi), a trzecie – Zbigniew Chlebowski (52 wystąpienia).

 

Wykres 1. Najczęściej wypowiadający się politycy

 

 

Zestawienie zamykają ex aequo Jacek Kurski i Mirosław Drzewiecki (po 15 wypowiedzi). Tymczasem Jarosław Kaczyński, lider PiS, wypowiadał się zaledwie 10 razy, co nie zapewniło mu miejsca w pierwszej piętnastce. Co ciekawe, prowokacje posła Janusza Palikota zaowocowały wieloma komentarzami polityków (26 wypowiedzi) z różnych ugrupowań, jednak sam Palikot wystąpił w badanych serwisach informacyjnych tylko 13 razy.

W czterech analizowanych programach informacyjnych najliczniej reprezentowana była PO. Wypowiedzi polityków jej koalicjanta, PSL, pojawiają się zdecydowanie rzadziej. W Wiadomościach, Faktach i Wydarzeniach druga lokata należy do PiS-u, który najczęściej reprezentował Przemysław Gosiewski (36 wystąpień), natomiast w Panoramie – do SLD, w imieniu którego występował głównie Wojciech Olejniczak (47 wypowiedzi).

Wykres 2. Tematyka wypowiedzi

W październiku politycy najczęściej poruszali tematy m.in.: sporu pomiędzy premierem a prezydentem o skład delegacji na szczyt UE w Brukseli i samolot (164 razy), kryzysu finansowego (127), kontrowersji wokół reformy służby zdrowia (120), konfliktu rządu z PZPN (57), a także kryzysu wewnętrznego w SLD i zmian na lewicy (46). W kontekście szczytu UE w Brukseli najczęściej wypowiadali się sami zainteresowani, czyli premier i prezydent. Na temat kryzysu finansowego również najczęściej głos zabierał premier. O reformie służby zdrowia mówili głównie Zbigniew Religa oraz Grzegorz Napieralski. Warto zauważyć, że nie wszystkie programy informacyjne zdominowały wypowiedzi dotyczące szczytu UE. W polsatowskich Wydarzeniach najbardziej widoczny i szeroko komentowany był kryzys finansowy.

Wypowiedzi polityków na antenie głównych wydań programów pojawiły się 901 razy (295 razy w Faktach TVN, 232 – w Wydarzeniach Polsatu, 212 – w Wiadomościach TVP1 oraz – 162 w Panoramie TVP2).

Instytut Monitorowania Mediów monitoruje ponad 900 tytułów prasowych, 84 stacje telewizyjne i radiowe oraz polskie zasoby Internetu. Instytut Monitorowania Mediów jest członkiem FIBEP – elitarnej organizacji zrzeszającej 91 firm monitorujących media z 41 krajów. Od 2002 r. IMM wspiera działalność Forum Odpowiedzialnego Biznesu.