Magiczne słowo RECYKLING

Nieustannie pojawiają się doniesienia o ustawie śmieciowej i problemach z nią związanych. Zgodnie
z badaniami przeprowadzonymi przez IMM, w ciągu ostatniego roku (od 07.08.2012 do 07.08.2013 roku) na ten temat pojawiło się prawie 22,6 tysiąca wzmianek w mediach i internecie. Zatem czemu Polacy wciąż tak niewiele wiedzą o segregacji odpadów, a sama ekologia urasta do rangi wiedzy tajemnej? Oczywiście kupujemy w sklepach Eko (bo tak modnie), czasem wybieramy energooszczędne urządzenia AGD (bo tak taniej), ale CO Z TYMI ŚMIECIAMI? Jak odnaleźć się w tej nowej „śmieciowej” rzeczywistości?
W Internecie pojawia się wiele pytań – m.in.: co dzieje się z naszymi odpadami? gdzie one trafiają? czy faktycznie poddawane są recyklingowi?

W sumie to o co chodzi z tym recyklingiem i na czym on polega?

Zacznijmy od selektywnej zbiórki odpadów…

Dla wielu z nas jest trochę jak na obrazku powyżej – nie mamy pojęcia co  i do jakiego pojemnika wrzucać. Niestety nie jest tak, że do niebieskiego pojemnika wrzucamy każdy papier jaki mamy. Rachunki, faktury czy kartony po mleku są tu zakazane. Do żółtego pojemnika wrzucamy tworzywa sztuczne i metal, ale butelek po olejach czy plastikowych zakrętek już nie! Zielone pojemniki przeznaczone są na kolorowe szkło, jednak nie wolno wrzucać do nich m.in. szyb samochodowych czy szkieł okularowych. Zatem nim rozpoczniemy segregację odpadów warto zapoznać się ze specjalną instrukcją.

A co możemy mieć dzięki recyklingowi? Co może powstać z segregowanych przez nas odpadów?

To zaskakujące ale np. z 35 zużytych butelek PET można wyprodukować jedną bluzę z polaru.

A teraz zagadka! Co można zrobić z 450 plastikowych pudełek po proszku do prania?

Odpowiedź – Trzyosobową ławkę parkową.

Jesteście zaskoczeni? Tak ja też byłam!

Proponuję jeszcze jedno bardzo ciekawe zestawienie – energia odzyskana z przetworzenia jednej torby plastikowej pozwala np. przez 10 minut oświetlać pokój 60-watową żarówką.

Więcej na stronie www.recykling-rejs.pl

Mnie te przykłady przekonują. Jeśli jednak nie jesteście w 100% przekonani do recyklingu może te 2 międzynarodowe kampanie zmienią Wasz punkt widzenia?