Najbardziej opiniotwórcze media w październiku 2006

Październikowe badanie IMM przeprowadzono na podstawie 6572 przekazów mediowych. Dziennikarze odnosili się do wiadomości podawanych na łamach innych mediów 8234 razy (3752 razy w prasie, 2774 w telewizji i 1708 w radiu).

W październikowym zestawieniu na pierwsze miejsce, po wrześniowym zwycięstwie Gazety Wyborczej, powróciła Rzeczpospolita. Cytowano ją najczęściej w przeglądach prasy, w kontekście polityki oraz ekonomii, rynku i finansów. Również wicelidera, Gazetę Wyborczą, przywoływano najczęściej w tych kategoriach. Wyborcza była także medium najczęściej cytującym inne środki masowego przekazu.

Ostra rywalizacja toczy się między 2. i 3. miejscem w rankingu, które zajmują odpowiednio Gazeta Wyborcza i Dziennik. Gazety dzieli w październiku zaledwie 5 cytowań. Dziennik zawdzięcza mocną pozycję w zestawieniu powołaniom w przeglądach mediów i w kontekście polityki polskiej. Media chętnie cytowały również doniesienia na temat wykupu mieszkań służbowych po preferencyjnych cenach przez prominentnych działaczy SLD. Czwarte w rankingu Życie Warszawy cytowano najczęściej w przeglądach mediów, w kontekście polityki, afer związanych z A. Gudzowatym oraz w związku z zabójstwem gen. M. Papały i zatrzymaniem E. Mazura.

Niepsodzianką jest wysokie, piąte miejsce Gazety Polskiej i dziewiąte miejsce Naszego Dziennika – we wrześniu obydwa tytuły znajdowały się poza piętnastką. Taki wynik Gazeta Polska uzyskała m.in. za sprawą doniesień na temat współpracy z WSI M. Subotica, sekretarza programowego TVN, a Nasz Dziennik – dzięki publikacjom o rzekomej współpracy z WSI K. Mroziewicza, znanego publicysty i dyplomaty.

Pierwszą lokatę wśród stacji telewizyjnych i wysokie szóste miejsce w ogólnym zestawieniu zajęła telewizja TVN, przywoływana najczęściej w kontekście polityki. Na pozycji lidera pośród stacji radiowych utrzymało się Radio ZET, a pierwsze miejsce wśród mediów internetowych należy do portalu Onet.pl.

W październiku media podejmowały m.in. temat współpracy z WSI M. Subotica, afery związanej z zabójstwem gen. M. Papały i aresztowaniem E. Mazura, afery wokół WSI. Były także zainteresowane doniesieniami na temat przeszłości posła J. Bestrego. Afery stanowiły w październiku około 27 proc. wszystkich cytowań. Wzmianki w przeglądach mediów oraz polityka polska pozostały najczęstszym tematem powołań.

Magazyn Wprost wygrał rywalizację tygodników opinii. W rankingu ogólnym zajął on jednak dopiero szesnaste miejsce. Najczęściej cytowanym dziennikiem biznesowo-ekonomicznym została, podobnie jak w ubiegłym miesiącu, Gazeta Prawna. Wśród tabloidów zdecydowanie zwyciężył Super Express, wyprzedzając Fakt o 85 powołań.

Najwięcej cytatów z mediów lokalnych pochodziło z województwa mazowieckiego, gdzie liderem pozostaje Życie Warszawy. 86 proc. powołań dotyczyło mediów ogólnopolskich, a pozostałe 14 proc. – lokalnych.

W każdym miesiącu Instytut Monitorowania Mediów analizuje wszystkie przekazy prasowe, telewizyjne i radiowe, których autorzy powołują się na doniesienia innych mediów. Badaniu poddawanych jest ok. 700 tytułów prasowych, stacje telewizyjne oraz wybrane programy rozgłośni radiowych.