Najbardziej opiniotwórcze media w czerwcu 2006 roku

Czerwcową analizę przeprowadzono na podstawie 5459 materiałów prasowych, programów radiowych i telewizyjnych. Pojawiło się w nich 6735 odniesień do informacji podawanych na łamach innych mediów – 2658 w prasie, 2624 w telewizji i 1453 w radiu.

W czerwcowym zestawieniu pierwsze miejsce zajęła Rzeczpospolita z 1248 powołaniami. Gazeta awansowała z trzeciego miejsca w maju i powróciła tym samym na szczyt rankingu po czterech miesiącach przerwy. Rzeczpospolitą cytowano najczęściej w przeglądach prasy, a także w kontekście spraw związanych z PZU oraz dymisją ministra A. Urbańskiego. Drugie miejsce zajęła Gazeta Wyborcza, lider majowego zestawienia. Coraz częściej media cytują Dziennik, który z 794 powołaniami zajmuje w czerwcu trzecie miejsce. Życie Warszawy, po niespodziewanym majowym awansie na drugą pozycję, w obecnym zestawieniu uplasowało się na czwartym miejscu.
W rankingu mediów najczęściej cytowanych poza przeglądami prasy również zwyciężyła Rzeczpospolita.

Radio ZET, drugi miesiąc z rzędu, jest na pierwszym miejscu zestawienia wśród stacji radiowych. Na tę rozgłośnię powoływano się najczęściej w kontekście spraw związanych z PZU. Pozycję vice-lidera utrzymał PR3. W czołówce najczęściej cytowanych stacji telewizyjnych pierwsze miejsce obronił TVN, którego goni TVN24. Onet.pl po raz kolejny utrzymał pierwszą pozycję w zestawieniu portali internetowych, za nim uplasowały się portale Interia.pl i Wp.pl.

W czerwcu media interesowały się przede wszystkim tematem spraw związanych z PZU, czyli powołaniem J. Netzla na stanowisko prezesa oraz prywatyzacją spółki. Szczególnie ważne okazały się również informacje o lustracji Z. Gilowskiej i doniesienia o dymisji A. Urbańskiego. W dużej mierze powołaniom w tym kontekście Rzeczpospolita zawdzięcza zwycięstwo w zestawieniu.
Najczęstszym tematem powołań były tradycyjnie wzmianki w przeglądach mediów oraz polityka polska.

Wprost utrzymał pozycję lidera i był najczęściej cytowanym tygodnikiem ogólnopolskim. Na drugim miejscu pozostał Newsweek, za nim – Polityka. Wśród tabloidów nadal prowadzi Fakt, wygrywając z Super Expressem.
W czerwcu 85% powołań dotyczyło mediów ogólnopolskich, a pozostałe 15% – lokalnych. Najwięcej cytatów z mediów lokalnych pochodziło z województwa mazowieckiego, gdzie liderem po raz kolejny zostało Życie Warszawy z 537 cytowaniami.

W każdym miesiącu Instytut Monitorowania Mediów analizuje wszystkie przekazy prasowe, telewizyjne i radiowe, których autorzy powołują się na doniesienia innych mediów. Badaniu poddawanych jest ok. 700 tytułów prasowych, stacje telewizyjne oraz wybrane programy rozgłośni radiowych. Raport czerwcowy w wersji podstawowej jest dostępny na stronie Instytutu Monitorowania Mediów: http://www.instytut.com.pl/raporty.