Media w mediach – analiza cytatów – październik 2003

Podobnie jak w zeszłym miesiącu wśród najczęściej cytowanych mediów zdecydowanym liderem była Rzeczpospolita. W czołówce znalazły się również Gazeta Wyborcza oraz Super Express. Wśród pierwszych piętnastu pozycji ponownie prym wiodą tytuły prasowe, wyjątkiem jest Radio Zet, które uplasowało się na 14 pozycji (we wrześniu na 7.) oraz portal internetowy Onet.pl.

Poza przeglądami prasy najczęściej cytowano materiały informujące o aferze starachowickiej (co wpłynęło na znaczący wzrost liczby cytatów z najpoczytniejszych gazet), zmianach na polskiej arenie politycznej, życiu społecznym i towarzyskim. Dziennikarze interesowali się także aferą Rywina i związanymi z nią pracami Sejmowej Komisji Śledczej. Dużą popularnością cieszyły się również sondaże i rankingi.

Wśród mediów, które z największą częstotliwością korzystały z doniesień innych środków przekazu na pierwszej pozycji uplasował się TVN24, drugie miejsce zaś zajął Program I Polskiego Radia. Wynik ten wiąże się z codziennymi, bardzo szczegółowymi przeglądami prasy emitowanymi w w/w stacjach.

Analiza obejmuje wszystkie przekazy prasowe, telewizyjne i radiowe, w których cytuje się lub powołuje na doniesienia, które pierwotnie pojawiły się w innych środkach przekazu. Badaniu poddano 400 tytułów prasowych, 6 stacji telewizyjnych oraz wybrane programy 5 rozgłośni radiowych.