Media w mediach – analiza cytatów – grudzień 2004

W okresie od 1 do 31 grudnia 2004 r. dziennikarze cytowali wiadomości podawane na łamach innych mediów 5172 razy (3449 razy w prasie, 1042 w telewizji i 681 w radiu). Najwięcej odwołań dotyczyło Rzeczpospolitej, na którą powoływano się najczęściej w przeglądach prasy (301 cytatów). Spośród stacji telewizyjnych najczęstszym źraódłem informacji dla innych mediów były TVN 24 i TVN, a wśród stacji radiowych – Radio Zet i RMF FM. W zestawieniu stron internetowych zdecydowanie prowadzi Onet.pl, drugie miejsce zajmuje Interia.pl.

Najczęściej powoływano się na doniesienia związane z przeglądem prasy, polską polityką i aferami. Wśród tematów aktualnych wyróżniają się m.in. afery (np. Jakubowskiej, Niezabitowskiej), wybory na Ukrainie, tsunami w Azji, sprawa Kulczyka i sprawa Orlenu. Przekazy poświęcone sprawie Orlenu zajęły piąte miejsce w kategorii tematów; bardzo duża liczba cytatów o działalności komisji śledczej i kulisach sprawy pochodzi z Życia i TVN24. Media ogólnopolskie cytowano 4665 razy, zaś media lokalne – 507 razy.

Najwięcej cytatów z mediów lokalnych pochodziło z województwa mazowieckiego, gdzie liderem pozostaje Życie Warszawy. W ostatnich czterech miesiącach 2004 roku można było zauważyć dużą rywalizację o pierwsze miejsce pomiędzy Gazetą Wyborczą a Rzeczpospolitą.

W każdym miesiącu Instytut Monitorowania Mediów analizuje wszystkie przekazy prasowe, telewizyjne i radiowe, w których ich autorzy powołują się na doniesienia innych mediów. Badaniu poddawanych jest ok. 500 tytułów prasowych, 6 stacji telewizyjnych oraz wybrane programy 5 rozgłośni radiowych. Cały raport dostępny jest na stronie Instytutu Monitorowania Mediów: http://www.instytut.com.pl/raporty