Media w mediach – analiza cytatów – czerwiec 2004

Badanie zostało przygotowane na podstawie 3785 przekazów mediowych (wycinków prasowych, programów radiowych i telewizyjnych). Rzeczpospolita, Gazeta Wyborcza oraz Życie Warszawy niezmiennie od listopada 2003 roku stanowią zwycięskie trio. W tym miesiącu warto zwrócić uwagę na wysokie, 5. miejsce Newsweeka. Tygodnik podał informację, że ABW wiedziało o nieprawidłowościach w Ministerstwie Zdrowia, zanim media ujawniły aferę lekową i sprzętową. 

Spośród rozgłośni radiowych najczęściej powoływano się na informacje podawane w Radiu Zet, PR I PR i PR 3 PR. Zaskakujące jest to, że w pierwszej piętnastce pojawiły się Radio Maryja (dziennikarze tej rozgłośni namawiali słuchaczy do głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego na LPR) i Radio Olsztyn (wypowiedź Andrzeja Leppera wyemitowana w Radiu Olsztyn stała się podstawą do wytoczeniu temu politykowi procesu o zniesławienie).

Biorąc pod uwagę okres ostatnich czterech miesięcy, najczęściej cytowanym medium była Rzeczpospolita, na doniesienia której powoływano się 3759 razy. Tuż za nią znajduje się Gazeta Wyborcza z 3631 cytatami. Trzecie miejsce zajmuje Życie Warszawy, które było cytowane 1367 razy.

W każdym miesiącu analizowane są wszystkie przekazy prasowe, telewizyjne i radiowe, w których cytuje się lub powołuje na doniesienia, jakie pierwotnie pojawiły się w innych środkach przekazu. Badaniu poddano ponad 450 tytułów prasowych, 6 stacji telewizyjnych oraz wybrane programy 5 rozgłośni radiowych. 

Cały raport jest dostępny na stronie Instytutu Monitorowania Mediów:
http://www.instytut.com.pl/raporty