Kamiński wygrał z Kownackim
Zwycięzcą grudniowego rankingu został, podobnie jak w listopadzie, premier Donald Tusk, który wypowiadał się w tych programach 85 razy. Drugie miejsce zajął, mocno zdystansowany prze lidera, prezydent Lech Kaczyński (45 wypowiedzi). Na trzecim miejscu uplasował się Zbigniew Chlebowski (43), zamieniając się miejscami z Jarosławem Kaczyńskim, który w grudniowym rankingu zajął miejsce czwarte. Na czwartej pozycji, ex aequo z Jarosławem Kaczyńskim znalazł się również Radosław Sikorski.
Wykres 1. Porównanie liczby wystąpień polityków w XI. i XII. 2008 roku
„Jedna z mniej znanych teorii Alberta Einsteina brzmi: >>Jeżeli A jest sukcesem życiowym, wówczas A = X + Y + Z. Praca to X, Y to zabawa, a Z znaczy trzymać język za zębami<<. Zgodnie z nią grudniowe doświadczenia powinny dać nauczkę przynajmniej trzem czołowym politykom: Zbigniewowi Ziobrze, Bronisławowi Komorowskiemu i Jarosławowi Kaczyńskiemu.
Bowiem wszyscy trzej stracili wizerunkowo wskutek nadmiernego gadulstwa spowodowanego, w kolejności: nadgorliwością, złośliwością i nienawiścią. Pierwszy straci też finansowo (25 wypowiedzi w najważniejszych dziennikach telewizyjnych), a drugi przypłacił to już stresem wywołanym próbą odwołania go z fotela marszałka (18 wypowiedzi). Najtrudniej obliczyć straty trzeciego – dotyczą honoru, a ten, biorąc pod uwagę staż w polityce, trudno zmierzyć. Ale nawet trzynastoletnia panienka w mig zorientowałaby się, że zarzuty wobec Stefana Niesiołowskiego nie przysporzyły mu powszechnej sympatii (większość z 37 wypowiedzi na ten temat „zagospodarowali” obaj „zainteresowani”).
Dlatego można uznać, że w grudniu najgorzej wizerunkowo wypadł Jarosław Kaczyński (36 wypowiedzi w najważniejszych programach informacyjnych). Dodatkowo osłabiła go niedyskrecja jego partyjnych towarzyszy, którzy nie tylko wygadali się, że przechodzą szkolenia mające poprawić ich medialność, ale także podkreślili jego odporność na wiedzę w tym zakresie. Co zresztą skwapliwie wykorzystała jedna ze stacji, pokazując niereformowalność lidera PiS w odniesieniu do noszonego przez niego obuwia.
Dla sprawiedliwości należy jednak dodać, że dziennikarze telewizyjni nie dociekali szczegółów analogicznych szkoleń liderów i aktywistów PO, które ujawniła prasa. Być może wystarczała im świadomość, że Donald Tusk – TV-star grudnia (85 wystąpień), zaczyna już przypominać polityka klasy międzynarodowej. W jego zachowaniach i wypowiedziach przeważa pewność siebie. Widać, że korzystne dla niego sondaże prawie zatarły traumę wynikająca z przegranej w 2005 roku. Dobór słów, ton głosu, postawa i gesty potwierdzają także, iż stara się sumiennie odrabiać lekcje zadane przez konsultantów PR. Zachowuje większy spokój i powagę godną prezydentury. Choć nie do końca, bo wspólne peregrynacje z Lechem Kaczyńskim (brukselski szczyt zaowocował aż 66 komentarzami polityków w głównych wydaniach serwisów informacyjnych), nadal momentami zmieniały go z aktora dramatu narodowego w komedianta.” – komentuje Wiesław Gałązka.
Co ciekawe, Stefan Niesiołowski znalazł się, identycznie jak w listopadzie, na 12 miejscu w zestawieniu. Temat natomiast, który bezpośrednio dotyczył posła PO był w grudniu w pierwszej trójce najczęściej komentowanych wydarzeń politycznych. Zarzut wytoczony z sejmowej mównicy przez Jarosława Kaczyńskiego o rzekome "sypanie kolegów" przez Stefana Niesiołowskiego podczas pierwszego przesłuchania przez SB był komentowany 37 razy.
W czterech analizowanych programach informacyjnych najliczniej reprezentowana była PO. Wypowiedzi polityków jej koalicjanta, PSL, pojawiają się zdecydowanie rzadziej. We wszystkich analizowanych programach kolejność sumy wystąpień reprezentantów poszczególnych partii jest taka sama: drugie miejsce zajęło PiS, trzecie Lewica, czwarte Prezydent i Kancelaria Prezydenta. Na dalszych miejscach plasują się politycy bezpartyjni, do których zaliczeni zostali byli prezydenci Polski, bezpartyjni członkowie rządu oraz doradcy premiera. Posłowie PSL znaleźli się na szóstym miejscu. Interesuące, jak znacząco wzrosła różnica w ilości wypowiedzi między na równi aktywni w zeszłym miesiącu dwoma przedstawicielami Kancelarii Prezydenta – Michałem Kamińskim oraz Piotrem Kownackim (obaj mieli po 21 wystąpień w listopadzie). W grudniu Michał Kamiński wypowiadał się w monitorowanych serwisach informacyjnych 27 razy, natomiast Piotr Kownacki 11.
Wykres 2. Porównanie obecności w mediach partii politycznych w XI. i XII. 2008 roku
W grudniu politycy najczęściej komentowali temat emerytur pomostowych (213), który całkowicie zdystansował wszystkie inne kwestie poruszane w głównych wydaniach programów informacyjnych. W ramach tego tematu politycy wypowiadali się zarówno o wecie prezydenta wobec emerytur pomostowych, spięć wewnątrz Lewicy o przywództwo oraz nieformalnej koalicji PO z Lewicą w sprawie odrzucenia prezydenckiego weta. Ponad trzykrotnie mniej uwagi przyciągnął temat szczytu UE w Brukseli (66). Jeszcze rzadziej politycy wypowiadali się na temat domniemanych donosów Stefana Niesiołowskiego na kolegów-opozycjonistów w minionym ustroju (37) oraz głośnych zmian w Radzie Nadzorczej TVP (32).
W kontekście emerytur pomostowych najczęściej wypowiadali się Zbigniew Chlebowski, Wojciech Olejniczak oraz Grzegorz Napieralski. Temat szczytu UE w Brukseli najchętniej omawiali Lech Kaczyński oraz Donald Tusk i Michał Kamiński. W kontekście zarzutów wobec Stefana Niesiołowskiego o donosy najczęściej głos zabierał sam zainteresowany poseł oraz Jarosław Kaczyński. Co może nieco dziwić, czwarty co do popularności temat – zmiany w Radzie Nadzorczej TVP – nie cieszył się zbytnią popularnością wśród 15 najczęściej wypowiadających się polityków. Ten temat najczęściej komentował Aleksander Grad znajdujący się na 31. miejscu w zestawieniu. O 25. rocznicy przyznania Nagrody Nobla Lechowi Wałęsie najczęściej zabierali głos premier oraz – również niemieszczący się w pierwszej piętnastce – Lech Wałęsa (18 miejsce w zestawieniu).
Badaniu poddano główne wydania serwisów informacyjnych ogólnopolskich stacji telewizyjnych: TVP1 (Wiadomości), TVP2 (Panorama), TVN (Fakty), Polsat (Wydarzenia), z okresu 1- 31 grudnia 2008 r. Wypowiedzi polityków na antenie tych programów pojawiły się 911 razy (268 razy w Faktach TVN, 289 w Wydarzeniach Polsatu, 171 w Wiadomościach TVP1 oraz 183 w Panoramie TVP2).
Instytut Monitorowania Mediów monitoruje ponad 900 tytułów prasowych, 84 stacje telewizyjne i radiowe oraz 2000 serwisów internetowych.. Instytut Monitorowania Mediów jest członkiem FIBEP – elitarnej organizacji zrzeszającej 91 firm monitorujących media z 41 krajów. Od 2002 r. IMM wspiera działalność Forum Odpowiedzialnego Biznesu.