Bossowie polskiej gospodarki – listopad 2005

W listopadzie 2005 roku odnotowano 501 materiałów prasowych, 139 – radiowych i 165 telewizyjnych zawierających cytaty lub wzmianki o szefach największych firm w Polsce. Dzięki 272 publikacjom Marek Kossowski, szef PGNiG został liderem zestawienia, wyprzedzając Pawła Olechnowicza z Grupy Lotos (180 materiałów) oraz Igora Chalupca z PKN Orlen (175).

Wzmianki o Marku Kossowskim pojawiały się głównie w związku ze zmianami we władzach PGNiG – dziennikarze informowali przede wszystkim o dymisji szefa gazowej spółki. Igora Chalupeca najczęściej wymieniano w kontekście strategii firmy i inwestycji Orlenu; w przypadku Pawła Olechnowicza dominowały doniesienia na temat rynku ropy.
Najwięcej prasowych cytatów i wzmianek o dyrektorach i prezesach firm analizowanych w raporcie pochodziło z dziennika Puls Biznesu – 84 publikacje. Wśród stacji telewizyjnych pierwsze miejsce pod względem liczby przekazów zajęła TVN24 – 64, a wśród stacji radiowych – Radio PIN – 113.

Większość publikacji miała neutralny wydźwięk – 92%. 6% stanowiły przekazy pozytywne, a 2% – negatywne. Środki masowego przekazu przytaczały w listopadzie nazwiska szefów firm lub powoływały się na ich wypowiedzi najczęściej w związku z dokonanymi lub planowanymi zmianami na stanowiskach menedżerskich oraz przy opisach sytuacji całej branży, w której działa przedsiębiorstwo. Bossowie byli często wymieniani również przy okazji prezentacji strategii firm.

Raport „Bossowie polskiej gospodarki w mediach” przygotowany przez Instytut Monitorowania Mediów opiera się na analizie publikacji pochodzących z prasy, radia i telewizji. Badanie przedstawia najczęściej pojawiających się w środkach masowego przekazu prezesów bądź dyrektorów największych firm w Polsce. Lista 50 szefów firm została przygotowana w oparciu o listę 500 największych przedsiębiorstw opublikowaną przez Rzeczpospolitą w kwietniu 2005 roku – zestawienie to znajduje się wraz z całym raportem „Bossowie polskiej gospodarki w mediach” na stronie www.instytut.com.pl/raporty.

Analiza obejmuje przekazy pochodzące z danego miesiąca kalendarzowego, opublikowane w tytułach prasowych, stacjach radiowych i telewizyjnych aktualnie monitorowanych przez Instytut Monitorowania Mediów (lista jest dostępna na stronie www.instytut.com.pl).