Wałęsa najważniejszym tematem czerwca

W czerwcu pierwsze miejsce w rankingu, podobnie jak w maju, zajęła Rzeczpospolita (cytowana 994 razy). Na drugą lokatę, z trzeciej, awansowała Gazeta Wyborcza, na którą inne media powoływały się 762 razy. Trzecie miejsce na podium należy do Dziennika, cytowanego 524 razy.

Rzeczpospolita zwyciężyła dzięki szeroko cytowanym publikacjom na temat Lecha Wałęsy. Dwa artykuły opublikowane na jej łamach: „Tajemnice teczki TW Bolka” oraz „Giną zagraniczni agenci wojskowych służb” znalazły się w gronie najczęściej cytowanych publikacji w czerwcu. Natomiast Gazeta Wyborcza drugą lokatę zawdzięcza odniesieniom do historii ciąży 14-letniej Agaty. Artykuł zatytułowany „Agata z matką chcą aborcji. Szpital odmawia” był najczęściej cytowaną publikacją w czerwcu. Na Dziennik media powoływały się najczęściej w kontekście ekonomii, rynku i finansów, polityki polskiej oraz rankingów i sondaży.

Wykres 1. Najczęściej cytowane media w czerwcu 2008 r.

Warto zwrócić uwagę na obecność w czerwcowym rankingu aż trzech stacji telewizyjnych – TVN24, TVN oraz Polsatu. Czwarte miejsce należy do stacji TVN24, cytowanej 304 razy. Zaraz za nią uplasował się Newsweek, który utrzymuje znaczącą przewagę nad tygodnikiem Wprost. Artykuł Newsweeka o tajnym funduszu PiS-u autorstwa Bertolda Kittla i Macieja Dudy, był jedną z najczęściej cytowanych publikacji w czerwcu. Szósta lokata przypadła stacji TVN (257). Kolejny w rankingu tygodnik opinii Wprost zajmuje, podobnie jak w poprzednim miesiącu, ósme miejsce z wynikiem 208 powołań. Media chętnie powoływały się na opublikowaną przez Wprost „Listę 100 najbogatszych Polaków”. Dziennik Polska (185)1 spadł na dziewiątą lokatę.

Wśród stacji radiowych prym tradycyjnie wiedzie RMF FM (7. miejsce, 213 powołań). W zestawieniu notowane jest także Radio ZET, na którego doniesienia inne media powoływały się rzadziej (11. miejsce, 151 cytowań).

Jedyny w zestawieniu portal Onet.pl zajmuje ponownie 12. lokatę, cytowany przez inne media 119 razy. Polsat jest na 13. miejscu (109 powołań). Z dzienników biznesowo-ekonomicznych prym wiedzie Gazeta Prawna, cytowana 180 razy (10. miejsce). Do rankingu powrócił Puls Biznesu, zajmując ostatnią lokatę. Na jego publikacje inne media powoływały się 98 razy. Tabloidy są reprezentowane przez Super Express (14. miejsce, 107 powołań). Fakt znalazł się tym razem poza zestawieniem.

Tabela 1. Najczęściej cytowane publikacje w czerwcu 2008 r.

W czerwcu wśród szczegółowych tematów powołań dominowały: kontrowersyjna publikacja historyków IPN-u na temat współpracy Lecha Wałęsy z SB, historia 14-letniej Agaty, która chciała poddać się aborcji, tajny fundusz wyborczy PiS ze środków na organizację Euro 2012, dymisja rzeczniczki rządu – Agnieszki Liszki, zgoda prezydenta i premiera na ekshumację gen. Sikorskiego, mistrzostwa Europy w piłce nożnej, agenturalna przeszłość Leszka Maleszki, prawdopodobna dekonspiracja w wyniku publikacji raportu o WSI i zaginięcie zagranicą kilku agentów wywiadu, negocjacje dotyczące obniżenia akcyzy, korupcja w służbie zdrowia i dymisja Krzysztofa Grzegorka oraz spory na linii rząd – prezydent dotyczące negocjacji z USA w sprawie budowy w Polsce tarczy antyrakietowej.

Najwięcej cytatów z prasy regionalnej i lokalnej pochodziło – podobnie jak w zeszłych miesiącach – z woj. mazowieckiego (Życie Warszawy, 32), małopolskiego (Dziennik Polski, 16) oraz lubelskiego Dziennik Wschodni i Polska Kurier Lubelski (ex aequo po 9 powołań). Od 1 do 30 czerwca na potrzeby raportu Instytut Monitorowania Mediów przeanalizował 6005 przekazów mediowych (z prasy, radia, telewizji). Dziennikarze odnosili się do wiadomości podawanych na łamach innych mediów 6152 razy. Analiza obejmuje tylko te przekazy, które nie są przeglądami prasy.

 

W każdym miesiącu Instytut Monitorowania Mediów analizuje wszystkie przekazy prasowe, telewizyjne i radiowe, których autorzy powołują się na doniesienia innych mediów. Badaniu poddawanych jest prawie 900 tytułów prasowych, 30 stacji telewizyjnych oraz wybrane programy 53 rozgłośni radiowych. Raport czerwcowy w wersji podstawowej jest dostępny na stronie Instytutu Monitorowania Mediów: http://www.instytut.com.pl/raporty. Aby otrzymać pełną lub sprofilowaną wersję raportu, prosimy o kontakt: k.ewert@instytut.com.pl.

Instytut Monitorowania Mediów monitoruje prawie 900 tytułów prasowych, 83 stacje telewizyjne i radiowe oraz polskie zasoby Internetu. Instytut Monitorowania Mediów jest członkiem FIBEP – elitarnej organizacji zrzeszającej 91 firm monitorujących media z 41 krajów. Od 2002 r. Instytut Monitorowania Mediów wspiera działalność Forum Odpowiedzialnego Biznesu. 

 


1 Wynik dla dziennika „Polska” stanowi suma powołań na regionalne mutacje wydawane pod wspólnym tytułem „Polska”: „Polska Dziennik Bałtycki”, „Polska Dziennik Łódzki”, „Polska Dziennik Zachodni”, „Polska Gazeta Krakowska”, „Polska Gazeta Wrocławska”, „Polska Głos Wielkopolski”, „Polska Kurier Lubelski”.