Raport IMM: Onet najbardziej opiniotwórczym medium w styczniu 2020 roku

Onet, Wirtualna Polska i „Rzeczpospolita” to najczęściej cytowane media w styczniu 2020 roku według najnowszego raportu „Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce” przygotowanego przez Instytut Monitorowania Mediów.

 

W rankingu głównym, ukazującym 15 najczęściej cytowanych mediów, znalazły się cztery portale, dwie stacje radiowe, cztery telewizyjne i pięć tytułów prasowych. Na Onet powoływano się blisko 4,3 tys. razy – portal jest liderem zestawienia od marca ubiegłego roku.

Wśród tytułów prasowych najczęściej powoływano się na „Rzeczpospolitą”. Dziennik od ponad pół roku pozostaje liderem swojej kategorii. Na drugim miejscu znalazła się „Gazeta Wyborcza” z wynikiem ponad 1,6 tys. cytowań. Podium wśród dzienników zamyka „Super Express” z liczbą  ponad 1,4 tys. powołań.

Najbardziej opiniotwórczymi tygodnikami stycznia, były kolejno: „Do Rzeczy”, „Viva!”, „Newsweek”

W kategorii Miesięczniki odnotowaliśmy sporą zmianę – na pozycji lidera znalazły się „Perspektywy” z liczbą 642 cytowań. Miało to związek z opublikowanym w styczniu rankingiem szkół średnich – „Perspektywy 2020”. Na drugiej pozycji uplasował się „Forbes”, tym razem z liczbą 144 cytowań. Podium zamyka miesięcznik „Press”, na który w styczniu powoływano się 60 razy.

Wśród portali internetowych bezkonkurencyjny okazał się Onet z liczbą przeszło 4,2 tys. powołań. Na drugim miejscu uplasowała się Wirtualna Polska, którą cytowano prawie 2,7 tys. razy, a na pozycji trzeciej – Interia.

W kategorii Stacje Telewizyjne podobnie jak w poprzednich miesiącach najczęściej powoływano się na TVN24. Na drugie miejsce wysunął się w styczniu Polsat News z wynikiem ponad 1,4 tys. cytowań. Na trzeciej pozycji, z wynikiem ponad 1,2 tys. powołań, uplasowała się stacja TVP Info.

RMF FM ze zdecydowaną przewagą nad konkurentami ponownie prowadzi w rankingu najbardziej opiniotwórczych stacji radiowych. Na przekazy tej stacji powoływano się prawie dwa razy częściej niż na Radio ZET, które cytowano ponad tysiąc razy. Wśród najczęściej cytowanych stacji radiowych ponownie znalazły się dwie regionalne rozgłośnie: Radio Szczecin i Radio Poznań.

W kategorii Media Biznesowe znalazły się dwa tytuły prasowe oraz trzy portale internetowe. Prowadzi Dziennik Gazeta Prawna z wynikiem 1,1 tys. powołań. Na drugim miejscu uplasował się Puls Biznesu z liczbą 564 powołań, tuż za nim portal Wirtualnej Polski – Money.pl z liczbą cytowań 491.

W mediach regionalnych na prowadzeniu znalazła się stacja radiowa – Radio Szczecin, za nią z liczbą cytowań niższą prawie o 100 – Gazeta Krakowska”. Na trzeciej pozycji Radio Poznań, a tuż za nim „Dziennik Zachodni”.


Korzystanie z raportu, w tym wykorzystanie informacji wynikających z raportu, publikacja materiału i dołączonych do niego materiałów graficznych dopuszczalne jest pod warunkiem następującego oznaczenia źródła:

 

1. w przypadku mediów elektronicznych – poprzez umieszczenie w artykule aktywnego linku do źródła lub strony głównej (www.imm.com.pl) oraz umieszczenia nazwy („Instytut Monitorowania Mediów”)
2. w przypadku mediów tradycyjnych – poprzez umieszczenie informacji: „źródło: Instytut Monitorowania Mediów”.

 

Analizę częstotliwości cytowań poszczególnych mediów przez inne media przeprowadzono na podstawie 38 492 przekazów pochodzących z monitoringu prasy, radio i telewizji oraz portali internetowych, w których pojawiały się nazwy mediów prasowych; portali internetowych; stacji radiowych i telewizyjnych lub tytuły ich programów. Badanie dotyczy okresu 1-31 stycznia 2020 r.

 

Pobierz pliki:

NAJBARDZIEJ OPINIOTWÓRCZE MEDIA STYCZEŃ 2020.pdf

NAJBARDZIEJ OPINIOTWÓRCZE MEDIA STYCZEŃ 2020 – wykresy.zip