Media w mediach – analiza cytatów – wrzesień 2003

Wśród najczęściej cytowanych mediów zdecydowanym liderem była Rzeczpospolita. W czołówce znalazła się również Gazeta Wyborcza oraz Super Express. Najczęściej cytowanym medium elektronicznym było Radio Zet.
 
Cytowano zwłaszcza materiały informujące o zmianach na polskiej arenie politycznej (często w kontekście afer), jednak przekazy o charakterze społeczno-obyczajowym również stanowiły przedmiot zainteresowania dziennikarzy.
 
Badanie przeprowadzono na podstawie 2845 wycinków prasowych oraz programów radiowych i telewizyjnych z okresu 1-30 września br. Dziennikarze odnosili się do wiadomości podawanych na łamach innych mediów 4131 razy (2392 razy w prasie, 627 w radiu i 1112 w telewizji). Najczęściej powoływano się na doniesienia prasowe (3545), następnie radiowe (350), telewizyjne (155) oraz internetowe (81).
 
Wśród mediów, które z największą częstotliwością korzystały z doniesień innych środków przekazu na pierwszej pozycji uplasował się TVN24, drugie miejsce zaś zajął Program I Polskiego Radia. Wynik ten wiąże się z codziennymi, bardzo szczegółowymi przeglądami prasy emitowanymi w tych stacjach.