Media w mediach – analiza cytatów – styczeń 2004

Jest to najlepszy wynik tygodnika od początku prowadzenia tych badań. W styczniu bardzo dobry wynik zanotował również tygodnik Newsweek, który uplasował się na szóstym miejscu. Do wysokiej pozycji Newsweeka przyczynił się sondaż prezydencki, w którym Tomasz Lis uzyskał drugie miejsce.

Wśród rozgłośni radiowych – podobnie jak w listopadzie i  grudniu – najczęściej cytowane jest Radio Zet, które w styczniu zajęło piąte miejsce. Ponownie w pierwszej 15-ce cytowanych mediów nie znalazła się żadna stacja telewizyjna. 

W badanym okresie najczęściej cytowano informacje ze świata polityki. W kontekście aferalnym najpopularniejsza informacja dotyczyła balu sylwestrowego, w którym uczestniczyła prokurator Katarzyna Sawicka. To właśnie ta wiadomość miała bezpośredni wpływ na wysoką pozycję tygodnika Wprost w styczniowym rankingu. Również na najlepszą pozycję tvn24, wśród rozgłośni telewizyjnych, wpłynęło ujawnienie zdjęć prokurator Katarzyny Sawickiej z balu sylwestrowego, na którym bawiła się w towarzystwie członków mafii.

Wśród mediów, które z największą częstotliwością korzystały z doniesień innych środków masowego przekazu na pierwszej pozycji – podobnie jak w zeszłym miesiącu – uplasował się TVN24, drugie miejsce zaś zajął Program I Polskiego Radia. Wynik ten wiąże się z codziennymi, bardzo szczegółowymi przeglądami prasy emitowanymi w wyżej wymienionych stacjach.

Badanie przeprowadzono na podstawie 3301 wycinków prasowych oraz programów radiowych i telewizyjnych z okresu 1-31 stycznia 2004 r. Dziennikarze odnosili się do wiadomości podawanych na łamach innych mediów 4899 razy (3527 razy w prasie, 537 w radiu i 835 w telewizji). Najczęściej powoływano się na doniesienia prasowe (4071), następnie radiowe (502), telewizyjne (189) oraz internetowe (137).

Analiza obejmuje wszystkie przekazy prasowe, telewizyjne i radiowe, w których cytuje się lub powołuje na doniesienia, które pierwotnie pojawiły się w innych środkach przekazu. Badaniu poddano 400 tytułów prasowych, 6 stacji telewizyjnych oraz wybrane programy 5 rozgłośni radiowych. 

Cały raport jest dostępny na stronie Instytutu Monitorowania Mediów: www.instytut.com.pl