Media w mediach – analiza cytatów – luty 2004

Wśród rozgłośni radiowych nadal prym wiedzie Radio Zet, które zajmuje 5. miejsce. W odróżnieniu od poprzednich miesięcy, w pierwszej piętnastce cytowanych mediów znalazła się jedna stacja telewizyjna. Jest to TVN. Ranking zamyka, podobnie jak w poprzednim miesiącu portal internetowy Onet. Zdecydowana większość przekazów to przeglądy prasy. Na drugiej pozycji uplasowały się materiały dotyczące polityki. W kontekście afer najczęściej informowano o ujawnieniu choroby dyrygenta chóru Polskie Słowiki. To właśnie ta wiadomość miała bezpośredni wpływ na częste cytowanie Super Expressu. Do wysokiej pozycji tygodnika Newsweek przyczynił się, podobnie jak przed mie-siącem, sondaż prezydencki, w którym Tomasz Lis uzyskał drugie miejsce.

Analizując okres ostatnich trzech miesięcy, najczęściej cytowanym medium była Gazeta Wyborcza, na doniesienia której powoływano się 2496 razy. Tuż za nią znajduje się Rzeczpospolita z 2472 cytatami. Trzecie miejsce zajmuje Życie Warszawy, które było cytowane 920 razy.

Badanie przeprowadzono na podstawie 3585 wycinków prasowych oraz programów radiowych i telewizyjnych z okresu 1-29 lutego 2004 r. Dziennikarze odnosili się do wiadomości podawanych na łamach innych mediów 5452 razy (3747 razy w prasie, 515 w radiu i 1190 w telewizji). Najczęściej powoływano się na doniesienia prasowe (4583), następnie radiowe (526), telewizyjne (181) oraz internetowe (162).

Analiza obejmuje wszystkie przekazy prasowe, telewizyjne i radiowe, w których cytuje się lub powołuje na doniesienia, które pierwotnie pojawiły się w innych środkach przekazu. Badaniu poddano 400 tytułów prasowych, 6 stacji telewizyjnych oraz wybrane programy 5 rozgłośni radiowych. 

Cały raport jest dostępny na stronie Instytutu Monitorowania Mediów: www.instytut.com.pl