Jesienne expose premiera – czego oczekują Polacy?

Po burzy, która przetoczyła się przez media i wszystkie szczeble władzy w związku ze sprawą Amber Gold, przyszedł czas na podsumowania, deklaracje, manifesty i wizje przyszłości według rządu i partii opozycyjnych. Przemówienie szefa rządu, nazywane szumnie „drugim expose”, zapowiedziane wstępnie na wrzesień, nastąpić ma jednak w drugim tygodniu października. Choć do wydarzenia zostało jeszcze kilka dni, zapowiedzi przemówienia i prognozy dotyczące poruszanych tematów znalazły się już we wszystkich niemal mediach. Instytut Monitorowania Mediów przyjrzał się publikacjom czołowych portali internetowych, ponieważ tylko media elektroniczne pozwalają na spotkanie tekstu dziennikarskiego i błyskawicznych reakcji czytelników. Pod lupę wzięte zostały materiały na temat „drugiego expose” z portali: dziennik.pl, gazetaprawna.pl, gazeta.pl, natemat.pl, onet.pl, rp.pl, tvn24.pl i wp.pl.

 

wp.pl
Wirtualna Polska powiadomiła w sierpniu o planowanym expose, następnie zaś zamieściła materiał video z wypowiedziami polityków na temat ich oczekiwań związanych z jesiennym przemówieniem premiera. Temat expose powrócił w opublikowanej przez portal wypowiedzi Janusza Palikota na temat kondycji rządu i premiera. Materiał ten stanowił zapis programu „Fakty po Faktach” z TVN24. Podobnie jak wypowiedź na temat expose Pawła Grasia – cytowana za RMF FM. WP zamieściła również prognozę Gazety Wyborczej dotyczącą tematów, które pojawić się mają w przemówieniu Donalda Tuska. Analizowane 5 materiałów doczekało się łącznie 945 komentarzy internautów, z czego kilkadziesiąt uznać można za neutralne dla Donalda Tuska i rządu. Neutralne dla rządu komentarze oznaczają zresztą z reguły atakowanie innej opcji politycznej, przede wszystkim Ruchu Palikota. Wśród niemal tysiąca wypowiedzi internautów zaledwie kilka było partii rządzącej przychylne (zobacz również wybór cytatów z komentarzy na końcu analizy).


 

onet.pl
Z zasobów portalu Onet.pl wybrane zostały 2 publikacje na temat expose premiera: omówienie zagadnień, które mają się w nim znaleźć oraz potwierdzenie przez Pawła Grasia terminu wystąpienia. Te dwa artykuły wywołały łącznie 419 komentarzy internautów, z czego kilkanaście było neutralnych, pozostałe ponad 400 stanowiło krytykę rządu i premiera (zobacz również wybór cytatów z komentarzy na końcu analizy).

 
dziennik.pl
Do analizy publikacji portalu dziennik.pl na temat expose premiera Donalda Tuska przyjęto 6 tekstów z okresu od 1 września do 3 października 2012. Dziennik.pl zapowiedział tzw. drugie expose,  następnie poinformował o jego terminie, przedstawił zagadnienia, które mają zostać poruszone, omówił rolę i miejsce kwestii gospodarczych w przemówieniu, a także zaprezentował stanowisko koalicjantów. Sześć artykułów stało się przyczynkiem do umieszczenia przez internautów łącznie 355 komentarzy. 62 z tych komentarzy miało wydźwięk neutralny dla Donalda Tuska, PO i rządu. 2 wypowiedzi internautów uznać można za pozytywne. Pozostałe komentarze stanowią mniej lub bardziej obraźliwe ataki na szefa rządu oraz słowne przepychanki, z reguły zbyt wulgarne, by je cytować, między zwolennikami PO i PiS. Największe oburzenie internautów wywołała zapowiedź wspierania banków (zobacz również wybór cytatów z komentarzy na końcu analizy).
 
gazeta.pl
Osiem artykułów na temat expose premiera, przyjętych do analizy zasobów portalu gazeta.pl, to najobszerniejsza baza publikacji na temat tego wydarzenia. Liczba komentarzy do tych artykułów: 171. 47 komentarzy pod artykułem zawierającym sugestie ekspertów dotyczące treści wystąpienia to z reguły merytoryczna dyskusja na temat publikacji. Gromy zbierają częściej cytowani eksperci lub internauci o odmiennych poglądach niż rząd i premier. Około 50 komentarzy do artykułu na temat zagadnień, które mają zostać poruszone, uznać można za neutralne dla rządu i premiera (zobacz również wybór cytatów z komentarzy na końcu analizy).

 

gazetaprawna.pl
Na stronie internetowej Dziennika Gazety Prawnej znaleźć można kilka publikacji na temat zapowiadanego expose premiera. Począwszy od 31 sierpnia, kiedy podana została informacja o planowanym wystąpieniu, dziennikarze tego medium wracali do tematu we wrześniu – gdy przedstawili prognozę najważniejszych zagadnień, które powinny pojawić się w wystąpieniu oraz opublikowali wyniki badań przeprowadzonych we współpracy z Homo Homini na temat oczekiwań Polaków, a także w październiku, gdy data expose oraz zarys zagadnień przedostały się do mediów. Do czterech wybranych do analizy publikacji na temat expose szefa rządu pojawiło się łącznie 59 komentarzy. 36 spośród nich miała charakter stanowczo negatywny, z reguły też wulgarną i napastliwą formę. W kilku pojawiły się uwagi kwestionujące słuszność użycia słowa „expose”, które w opinii internautów powinno być zarezerwowane dla wystąpienia po wygranych wyborach. Nie odnotowano żadnego pozytywnego komentarza czy głosu poparcia (zobacz również wybór cytatów z komentarzy na końcu analizy).

 
tvn24.pl
Portal tvn24.pl już w czerwcu sugerował, że premier planuje „jesienny przełom”, powtórzył to w lipcu. We wrześniu pojawiła się informacja, że być może expose premiera zostanie wygłoszone tego dnia, kiedy rozpatrywane będzie konstruktywne votum nieufności wobec rządu. Do trzech analizowanych artykułów internauci dodali łącznie 27 komentarzy, z których 12 było negatywnych dla premiera i rządu. W przeciwieństwie do komentarzy z gazetaprawna.pl, zdarzały się jednak głosy poparcia dla pomysłów, które pojawić się mają, według informacji mediów, w expose lub sugerujące własne rozwiązania. Nawet negatywne komentarze na tvn24.pl nie są tak dosadne, jak na wcześniej analizowanym portalu (zobacz również wybór cytatów z komentarzy na końcu analizy).
 
rp.pl
5 artykułów, w tym analiza Marka Magierowskiego na temat zagadnień, które pojawią się lub powinny się pojawić w expose oraz 23 komentarze – tak wygląda temat tzw. drugiego expose premiera Donalda Tuska na łamach portalu rp.pl. do analizy przyjęto wyłącznie artykuły z rp.pl, bez powiązanych materiałów z internetowego wydania Uważam Rze Inaczej Pisane. Komentatorzy nie opublikowali żadnego pozytywnego czy choćby neutralnego dla premiera i rządu komentarza (zobacz również wybór cytatów z komentarzy na końcu analizy).

 
 
natemat.pl
Jedna publikacja Michała Gąsiora, 16 komentarzy w ciągu doby – tak omówiony został na portalu natemat.pl temat październikowego expose premiera Donalda Tuska. Autor bazuje na publikacji Gazety Wyborczej, w której przedstawione zostały zagadnienia przewidywane jako treść wystąpienia. Zaledwie 5 komentarzy ma stanowczo negatywny dla szefa rządu wydźwięk. Większość to niekoniecznie pozytywne, ale interesujące sugestie i oczekiwania internautów:
•    Ja chciałabym, żeby premier Tusk wyjaśnił mi, jak Państwo będzie chroniło kobiety, które po powrocie z urlopu macierzyńskiego dostają wypowiedzenie. W wieku 35 lat zdecydowałam się na dziecko, a teraz moja szefowa mówi mi, że nie mam po co wracać, bo mam za wysokie kompetencje, ale przede wszystkim z małym dzieckiem, nie będę już tak elastyczna, jak kiedyś (pracowałam po 12 godz.). Ochrona przy obniżonym wymiarze etatu, to fikcja. Po co "bredzić" ciągle o katastrofie demograficznej, skoro Państwo nie potrafi uchronić kobiet przed dyskryminacją z tytułu urodzenia dziecka?
•    Mnie wystarczy, żeby zabrał Gowina, Arłukowicza, Grasia…
Już dawać nic nie musi 🙂
•    Mniej kasy na religie więcej na Centrum Zdrowia Dziecka!!! Kościół i księża powinni żywić sie sami. Pozdrawiam
•    A wystarczyłoby by zastopował premier pieniądze miliardami wyciekające do watykańskiej firmy i KRUS zlikwidował.


Można zauważyć, że nawet negatywne komentarze cechuje spora kultura wypowiedzi, w porównaniu z tradycyjnym „hejterstwem”, które znaleźć można na wielu portalach:


•    Wiara w kolejne zapowiedzi premiera Tuska przypomina mi wiarę żony alkoholika, że ten jednak przestanie pić i ją bić.
 

Wybrane komentarze internautów do artykułów na temat tzw. drugiego expose:

Źródło: komentarze pod artykułami wp.pl
•   
Po jego 1 expose straciłam kilka tysięcy na akcjach KGHM, które kupiłam pół godziny przed jego wystąpieniem. Lepiej niech już siedzi cicho, bo mam do niego pecha.

•    Tusk rok temu miał expose i jeszcze tych obietnic nie spełnił!!! A już nowymi obietnicami chce sypać? I co? Tak do wyborów na samych obietnicach chce dojechać? Premierze Tusk kiedy u nas w Polsce będzie normalny poziom bezrobocia czyli od 4% do 6%? Dlaczego nic w tym kierunku nie robicie? Dlaczego pan chwali się tylko wzrostem gospodarczym? W Irlandii, Niemczech może nie mają takiego wzrostu gospodarczego jak u nas, mimo to tam jest znacznie łatwiej znaleźć normalną pracę niż u nas. Mamy w Polsce katastrofalne bezrobocie, nic z tym obecny rząd PO-PSL nie robi. Skutkuje ono epidemią umów śmieciowych, pracą na czarno. Brak pracy o nie głodowych zarobkach, stałej, pewnej skutkuje niską dzietnością bo normalni ludzie w takich warunkach nie będą się rozmnażać, z wyjątkiem patologii lub bogaczy. A wy ciągle to samo!!! Mamy wzrost gospodarczy, jesteśmy zieloną wyspą, niby tak a właściwie komu rośnie, komu ta zielona wyspa daje normalnie żyć, chyba tylko Kulczykowi i prezesom banków. A reszta?

•    Komu Tusk coś ukradł i dlaczego wszystkie psy zwieszane są na Tusku? Nie jest najgorzej i Rząd próbuje utrzymywać polską gospodarkę na przyzwoitym poziomie. Są zasiłki dla poszkodowanych w powodziach i wichurach, wsparł nowymi przepisami podwykonawców którym inwestorzy zalegają pieniądze, umacnia porozumienia międzypaństwowe aby każdy kto chce mógł wyjeżdżać i zarabiać za granicą, wspiera nasze górnictwo paliw płynnych i rud metali nieżelaznych, próbuje uzdrowić gospodarkę finansową w NFZ, ZUS, KRUS. Można zarzucić że, podwyższył wiek emerytalny, podatki jak robi to cała Unia, i że nie rzucił się na Putina po katastrofie Smoleńskiej, – Kaczyński pewnie tak by postąpił a później gaz kupowałby w butlach od Niemców. Co Tusk ma udawać, że Polska to Arabia Saudyjska, kiedy jesteśmy gospodarczo uzależnieni od zachodu i od wschodu. Przyjdą czasy, że obniżą wiek emerytalny, albo nie będzie to miało większego znaczenia, bo już dziś bawienie wnuków może być pracą. PiS przez swoją konserwatywność historyczną i "religijnym orężem" nie jest brany poważnie w polityce Unii a na wschodzie liczy się prawosławie i dobrze o tym wie. Dziś w Europie XXI w. nikt już nie chce słuchać kto, kiedy, na kogo i za co napadł bo mają problemy finansowe, które trzeba szybko rozwiązywać by historia się nie powtórzyła a nie ją celebrować bo była też "różna". Polsce nie potrzeba nowych partii, potrzeba tylko młodych kreatywnych, spokojnych i mogących się jednoznacznie określić ludzi a układ PO, PiS, PSL i SLD w tej kolejności jest w dobie kryzysu rozsądnym rozwiązaniem, gdyż stabilność polityczna jest tak samo ważna w dzisiejszych czasach jak stabilność gospodarcza.

•    Rodacy nie wiem na co czekamy. Tak jak przy acta wyjść na ulice, doprowadzić do dymisji rządu, rozliczyć ich z przekrętów. Kiedyś wierzyłem w POukładaną POlskę. Teraz coraz bardziej zastanawiam, nad tym kto przyczynił się do katastrofy smoleńskiej. Tam zginęli ludzie którzy, obniżyli akcyzę na paliwo, wprowadzili becikowe, sprzeciwiali się czerwonym, a dla przypomnienia pkb rosło 6% a teraz szkoda słów. Tak więc POdziękujmy tym którzy rujnują nasz kraj.

•    A oto ekspose obywateli naszego kraju: Ograniczyć biurokracje i wydatnie zmniejszyć ilość urzędników, ustanowić normę ilości urzędników na 1000 mieszkańców, zaprzestać nękania i zwalczania przedsiębiorców. Uprościć i ustanowić jednoznaczną interpretacje prawa, wprowadzić odpowiedzialność urzędników za swoje decyzje, wprowadzić uczciwe zasady traktowania podatników, ustanowić minimum przeżycia, poniżej którego żadne podatki, czy ZUS nie powinny być płacone, ustanowić prawo równe dla wszystkich, bez żadnych wyjątków typu kościół. Zacząć przestrzegać konstytucji. Wprowadzić ordynacje większościową, jednomandatowe okręgi, ograniczyć liczbę posłów o połowę, zlikwidować senat, ograniczyć immunitety posłów, sędziów i prokuratorów jedynie do odpowiedzialności zawodowej.

•    A co takiego można usłyszeć od tego człowieka, same obiecanki i kłamstwa. Gdyby miał trochę honoru to by się nie pokazywał przed kamerami. Całe szczęście że telewizor można wyłączyć kiedy się chce.

•    Najbardziej tragiczna część tego expose sprowadzi się do 3 słów premiera Tuska: "Nadal będę rządził".


Źródło: komentarze pod artykułami onet.pl
•   
Już któryś miesiąc premier nosi się jak kura z jajem i tego jaja nie potrafi znieść., Teraz to już będzie mocno nieświeże to jajo i lepiej, aby premier dal sobie spokój. Już wystarczy nam sześcioletni proces dekonstrukcji destrukcji państwa. Niech Tusk odda swoje zabawki i idzie poharatać sobie w gałę, bo to jest jedyne i odpowiednie zajęcie dla niego
•    Panie , było mi lepiej odciąć tą rękę , którą głos swój oddałem na PO-mioty , byłoby to mniejszą karą niż odebranie rozumu i życie teraz w nędzy i upodleniu przez tych szubrawców z PO-iociarni …. 🙁
•    Czy rządzi aż tak głupio? Widziałem już głupsze rządy prezesa, co wcale nie znaczy, że przyznaję platformie laur z wspaniałe rządzenie.
•    Panie Tusk czy nie lepiej pograć w gałę?
No niech Pan wreszcie da sobie spokój, jeśli tylko masz Pan honor i odwagę.


Źródło: komentarze pod artykułami dziennik.pl
•    Brawo Tusk, czas najwyższy żeby się zająć tymi "świętymi krowami": górnikami i rolnikami.
No i po drodze jeszcze konkordat (oczywiście wypowiedzieć)
•    Pobudzić wzrost gospodarczy?     
Zawsze to lepiej brzmi, niż powstrzymać spadek.     
Kolejna próba ratowania finansów państwa kosztem obywateli
•    Premier zażąda żeby wszyscy byli piękni zdrowi i bogaci.
•    Ja czekam na podsumowanie działań przez Tuska poprzedniego rządu co zrobił a czego nie według obietnic to będzie bardziej ciekawe 5 lat rządów ogromna kasa z UE bankructwa firm budowlanych sprzedanie majątku i ogromny dług dlaczego ? Miał pełną kadencję i potulnego koalicjanta to niech sie wytłumaczy a nie znów pijar


Źródło: komentarze pod artykułami gazeta.pl
•    W sensie powie kogo jeszcze okradnie?   
To uczciwy premierzyna.
•    A kiedy podatek dochodowy dla kleru?!
•    wszystko na to wskazuje że tylko górnicy ciężko pracują reszta społeczeństwa to pasożyty i darmozjady
•    ja bym jeszcze raz dołożył nauczycielom, zwłaszcza polonistom, historykom i geografom…. te bestie niszczą ten kraj…. no i szkół jest za dużo i klas jest za dużo…. nauka tylko zdalna z domu…. zapamiętajcie…. tylko całkowita likwidacja oświaty podniesie ten kraj z kryzysu !!! dzieci wychowa wam internet…. !
•    Niech zrobi a potem gada.   
Bo jak zwykle na gadce tego rudego oszusta się skończy. Albo poleci Vincentowi wprowadzić podatek 1zł dla rolników.


Źródło: komentarze pod artykułami gazetaprawna.pl
•   
Expose zwykło się było prezentować po wyborach rozumiem, że takowe ostatnio Tusk ze swoją świtą wygrał? Nie panie premierze rosnące słupki poparcia to nie wygrane wybory, to co pan odstawia to szopka dla ubogich duchem i dla "przyjaznych mediów", dla mnie to ucieczka naprzód gdy wszystko się wali wszystko by utrzymać władzę w partii i w kraju.
•    EXPOSE JEST JEDNO !!!     
Teraz to będzie wygłoszenie kłamstw i matactw dla otumanionego elektoratu.
EXPOSE – patrz encyklopedia
•    Nikt już nie chce słuchać i patrzeć na ciebie Tusku, najlepiej będzie, gdy zrezygnujesz, bo mniej będzie szkód dla Polski i Polaków !!!
•    Mamy parabanki, parawymiar sprawiedliwości i parapaństwo. Mamy kapitalizm, a z nim złotych chłopców i to wcale nie Marcin P. jest tym jedynym "golden boy". Jak to możliwe, że nikt nie zauważył przez ostatnie lata, że zagrożone jest bezpieczeństwo ekonomiczne państwa jak i tej gigantycznej skali korupcji w kluczowych resortach i instytucjach publicznych.. Hasła „róbta co chceta” muszą prowadzić do likwidacji państwa polskiego, raczej wcześniej niż później. Dość już mamy dziadowskiego parapaństwa z pararządem i jego paraprawdą o polskich problemach.
•    No i kolejny raz, po expose Tuska, ktoś zyska, a ktoś straci, tak jak w zeszłym roku jak powiedział o nowym podatku od kopalin. Tym razem wydaje mi sie, że palnie o sprzedaży przez Rostowskiego KGHM jakimś bawarczykom.


Źródło: komentarze pod artykułami tvn24.pl
•    Reforma KRUS jest niezbędna. Wywalić wszystkich pseudo rolników, cwaniaków i kombinatorów. Rolnik, to rolnik. Utrzymuje się z uprawy ziemi i UPRAWIA JĄ, MA DO TEGO ODPOWIEDNI SPRZĘT i hoduje inwentarz. Cwaniaków typu "tu 1,05 ha gruntu " a tu porządny interes z handlu lub drobnego przemysłu, lub usług jest za dużo w KRUS.
•    Górnicy to ludzie pracujący ciężko-im przywileje należy utrzymać!   
Górnikiem nie może być żaden pracownik biurowy ani żaden związkowiec-tym ludziom nie należą się żadne przywileje górnicze ! Działaczom związkowym zaoferować minimum socjalne -albo prace pod ziemią niech zapracują na swoje utrzymanie !(darmozjady-nieroby-krzykacze-żyjący kosztem innych)
•    są jeszcze inne zakłady państwowe nie wypracowujące zysku a mające przywileje np. ZUS -dlaczego ?
•    Problem z premierem jest ten, że obiecuje i… na obietnicach kończy. Reformy? Jedyne reformy na jakie się zdobędzie to te, które obciążą najsłabszych.
•    Tusk dopadła zmarnowana pierwsza kadencja, marnowanie czasu to w polityce grzech śmiertelny, ratunku nie widzę dla gościa.


Źródło: komentarze pod artykułami rp.pl:
•    na co czekamy? na kolejna ściemę Tuska, którą będzie grał na czas. Najdalej w przyszłym roku Tusk przejdzie w publiczny niebyt, a my zaczniemy odrabiać straty spowodowane jego ignorancją i powszechnym kolesiostwem.
•    Nie wiem co ten podwórkowy piłkarz znowu nabajdurzy. Ale wiem co powinien powiedzieć – idę pograć w gałę, takiego mam plana, to mówię wam ja, premier. I to jest właśnie miejsce dla tej wybitnej postaci typowanej na przewodniczącego UE chyba przez KICKER.
•    Należałoby zapytać Donalda jakie nowe osobistości światowego Public Relations zatrudnił do skomponowania swojego nowego expose. Jest mały problem. Jak tu występować z nowym expose skoro się niewiele zrobiło w sprawach z poprzedniego. Poza tym uważam, że PO należy zdelegalizować.
•    To wszystko co się dzieje, to tylko teatr dla lemingów, bo w zasadzie każda strona jest uzależniona od finansjery międzynarodowej i wiele nie może, a może tylko tyle na ile pozwoli ta finansjera, która ma swoje dalekosiężne cele, wywłaszczenie wszystkich ze wszystkiego co posiadają.


Zobacz również pozostałe raporty na stronie IMM.

Instytut Monitorowania Mediów wyraża zgodę na publikację raportu, wyników badań i dołączonych do nich materiałów graficznych pod warunkiem podania źródła ("Instytut Monitorowania Mediów” lub „Kompas Social Media”) w artykule oraz oznaczenia źródła przy każdej grafice.

Autor:
Nina Olszewska, starsza specjalistka analiz przekazów mediowych IMM.

O raporcie
:
Analizę wykonano na podstawie ponad 34 materiałów internetowych dostarczonych przez Instytut Monitorowania Mediów z portali dziennik.pl, gazetaprawna.pl, gazeta.pl, natemat.pl, onet.pl, rp.pl, tvn24.pl i wp.pl, omawiających tzw. drugie expose premiera Donalda Tuska. Do analizy zakwalifikowano jedynie materiały omawiające obszerniej temat wystąpienia premiera niż tylko wzmiankujące. Co więcej, nie wzięto pod uwagę aktualizacji materiałów, jeśli nie było do nich żadnych komentarzy. Materiały opublikowane przez inne, powiązane portale, nie były brane pod uwagę. Dominującym czynnikiem przy wyborze materiału było natężenie komentarzy. Raport obejmuje materiały od 1 lipca do 5 października 2012 r.
Zawartość merytoryczną komentarzy oceniano, mając na względzie sposób, w jaki internauci wypowiadali się na temat dotychczasowej pracy premiera Donalda Tuska, rządu oraz samego expose. Stosowano 3 kategorie wydźwięku poszczególnych przekazów: negatywne, neutralne i pozytywne. Za pozytywne przyjęto głosy poparcia dla premiera i/lub domniemanej treści expose. Z neutralne uznano komentarze stanowiące głos w merytorycznej dyskusji nad treścią expose i/lub poczynaniami rządu. Do tej kategorii zakwalifikowano też głosy, które nie wartościowały pracy rządu, za to stanowiły np. krytykę partii opozycyjnej. Głosy krytyczne dla premiera, rządu i expose uznano za negatywne.

O Kompasie Social Media:
Kompas Social Media to projekt Instytutu Monitorowania Mediów. Jest to audyt dotychczasowej obecności firmy, marki, osoby czy całej branży w mediach społecznościowych na tle jej obecności w Internecie. Raport umożliwia identyfikację najbardziej popularnych miejsc dyskusji na temat marki lub firmy, wskazuje również kanały jeszcze niezagospodarowane. Audyt sygnalizuje momenty największego nasilenia komentarzy, z uwzględnieniem głównych tematów, co pomaga w szczegółowej analizie komentarzy internautów na badany temat. W raporcie uwzględniony jest też wydźwięk publikacji na temat badanego hasła. Analiza wyszczególnia również autorów treści w sieci, będących lub mogących się stać liderami opinii. Kompas pomaga ocenić dotychczasowe przekazy na temat firmy/ marki i znaleźć miejsca w Internecie, w których pojawia się ona jak i jej klienci. To pomoc w dostosowaniu lub zoptymalizowaniu komunikacji w poszczególnych kanałach w Internecie.

O IMM:
Instytut Monitorowania Mediów to lider branży monitoringu mediów w Polsce. Od ponad dekady dostarcza klientom kompleksową usługę badania wizerunku w prasie, radiu, telewizji oraz w internecie i w mediach społecznościowych. Rozwój potrzeb na rynku monitorowania mediów spowodował, że od 2003 roku IMM uruchomił dziewiętnaście ośrodków lokalnych w największych miastach Polski, dzięki czemu stało się możliwe pozyskiwanie informacji z gazet regionalnych już w dniu ich wydania. Od początku 2010 roku IMM oferuje możliwość zamówienia monitoringu mediów z krajów Europy Środkowo-Wschodniej (CEE). IMM publikuje szereg ogólnodostępnych raportów, w tym „Najbardziej Opiniotwórcze Media” – cykliczny ranking najczęściej cytowanych mediów, a także regularne badania polskiego dyskursu internetowego w ramach projektu Kompas Social Media.