IMM: Radio ZET najczęściej cytowanym medium w czerwcu. Głównym tematem – problem przyjmowania uchodźców

Kolejne miejsca zajęły „Gazeta Wyborcza” i dziennik „Fakt”. W mediach często poruszano temat przyjmowania przez Polskę uchodźców, powołania Małgorzaty Sadurskiej do składu zarządu PZU na stanowisko wiceprezesa oraz afery Amber Gold. W czerwcu kontynuowano temat ekshumacji ciał ofiar katastrofy smoleńskiej.

 

 

Prasa

Na pierwszym miejscu w czerwcu wśród najczęściej cytowanych tytułów prasowych znalazł się dziennik „Rzeczpospolita”, wyprzedzając „Gazetę Wyborczą” oraz „Fakt”. Tak wysoką pozycję w zestawieniu „Rzeczpospolita” zawdzięcza opublikowaniu sondażu poparcia partii politycznych przeprowadzonego przez IBRiS.

 

 

Najczęściej cytowanym tygodnikiem był „wSieci” dzięki doniesieniom w sprawie katastrofy smoleńskiej oraz ujawnionym stenogramom rozmów osób zamieszanych w aferę Amber Gold.  Na drugim miejscu znalazł się „Wprost”, a trzecie miejsce przypadło tygodnikowi „Newsweek”.

 

 

W czerwcowym zestawieniu miesięczników na pierwszym miejscu znalazły się „Perspektywy”. Swoją pozycję miesięcznik zawdzięcza rankingowi uczelni wyższych. Na drugie miejsce trafił miesięcznik „Forbes”. Na trzecim miejscu uplasował się „Twój Styl”.   

 

 

Telewizja

Wśród stacji telewizyjnych najczęściej cytowana był TVN24, wyprzedzając TVPinfo oraz Polsat News. TVN24 zawdzięcza pierwszą pozycję wypowiedziom Stanisława Tyszki oraz Grzegorza Schetyny na temat Małgorzaty Sadurskiej oraz jej kandydatury na stanowisko wiceprezesa PZU.

 

 

Radio

W rankingu stacji radiowych największą liczbę cytowań odnotowało Radio ZET. Za nim uplasowało się RMF FM. Na trzecim miejscu PR1. Radio Zet swoją pozycję zawdzięcza wypowiedziom Michała Boniego oraz Andrzeja Dery w sprawie ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej.

 

 

Portale internetowe

Najczęściej cytowanym portalem została Wirtualna Polska. Na pierwszym miejscu znalazła się m.in. dzięki rozmowie z Kamilem Glikiem o początkach jego piłkarskiej kariery. Na kolejnych miejscach uplasowały się wPolityce.pl oraz Onet.pl.

 

 

Media ekonomiczne

„Dziennik Gazeta Prawna” ponownie znalazł się na pierwszym miejscu, wyprzedzając  „Puls Biznesu” oraz „Forbes”. Swoją pozycję DGP zawdzięcza opublikowanym szczegółom na temat reformy OFE.

 

 

Media regionalne

Wśród mediów regionalnych na pierwszym miejscu uplasowało się Radio Szczecin dzięki rozmowie z Jarosławem Kaczyńskim. Na drugim miejscu znalazło się Radio Gdańsk, a trójkę zestawienia zamyka Radio Kraków.

 

 

Instytut Monitorowania Mediów wyraża zgodę na publikację raportu, wyników badań i dołączonych do nich materiałów graficznych pod warunkiem podania źródła („Instytut Monitorowania Mediów”) w artykule oraz przy każdej grafice.

Badanie przeprowadzono na podstawie 5 658 przekazów z mediów (wycinków prasowych, programów radiowych i telewizyjnych) z okresu od 1 do 30 czerwca 2017 r. Dziennikarze odnosili się do wiadomości z łamów innych mediów 5 732 razy (3 022 razy w prasie, 1 997 w telewizji i 713 w radio).

Analiza obejmuje ponad 1000 gazet i czasopism oraz stacje telewizyjne (TVP1, TVP2, TVP3, TVP Kraków, TVP Sport, TVPinfo, TVN, TVN24, TVN Biznes i Świat, TVN TURBO, TVN Meteo, POLSAT, Polsat News, Polsat Sport, TV4, Canal+, TV Trwam, TV Puls) i wybrane programy w rozgłośniach radiowych (PR1, PR3, PR4, Radio Dla Ciebie / RDC, Radio Maryja, Muzo.fm, Radio RMF FM, Radio Zet, Radio TOK FM, Radio Gdańsk, Radio Katowice, Radio Kielce, Radio Merkury, Radio Szczecin, Radio Wrocław, Radio Lublin).

Badanie wykonano na podstawie materiałów z monitoringu prasy, radio i telewizji, w których pojawiały się nazwy mediów:

  • prasowych,
  • portali internetowych,
  • stacji radiowych i telewizyjnych lub tytuły ich programów. 

 

UWAGA: Badanie nie obejmuje cytowań opublikowanych w internecie. Natomiast pod uwagę brane są cytowania mediów internetowych, jeśli pojawiły się one w prasie, radio bądź telewizji.

 

Instytut Monitorowania Mediów prowadzi badanie nieprzerwanie od września 2003 r. Raport „Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce” dostarcza informacji na temat liczby cytatów z mediów ukazujących się w innych mediach, z wyłączeniem agencji informacyjnych i przedruków. Stała wysoka liczba cytowań to jeden z elementów mających wpływ na zwiększenie wiarygodności i opiniotwórczości danego medium. Raport „Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce” jest często wykorzystywany przez media, m.in. w opisach ich osiągnięć i sukcesów oraz w analizach czytelnictwa i sprzedaży.

Instytut Monitorowania Mediów monitoruje ponad 1000 tytułów prasowych, prawie 150 stacji RTV oraz polskie zasoby internetu wraz z social media.  

 

Kontakt dla mediów:

Instytut Monitorowania Mediów

Magdalena Tokaj, kierownik ds. rozwoju badań

mgrabarczyk@imm.com.pl

tel.: +48 22 378 37 50 | fax: +48 22 356 21 01

www.imm.com.pl

ul. Chmielna 85/87, 00-805 Warszawa

O IMM:

IMM to innowacyjna organizacja o wiodącej pozycji rynkowej w branży analityki informacji medialnych. Od 2000 roku dostarcza kompleksowe usługi badania danych pozyskiwanych ze wszystkich typów mediów, które w postaci specjalistycznych raportów i przekrojowych analiz branżowych, opracowuje zespół ekspertów IMM. Dostępny on-line moduł analityczny umożliwia bieżące śledzenie efektów działań komunikacyjnych na tle konkurencji, pomiar efektywność dotychczas podjętych działań promocyjnych i planowanie strategii komunikacji. Pomaga też chronić reputację firmy lub marki w sytuacjach kryzysowych.

 

Aktualnie stałym monitoringiem objętych jest ponad milion domen polskich zasobów internetu wraz z social media (z aktualizacją wyników w czasie rzeczywistym), ponad 1000 tytułów prasowych oraz prawie 150 stacji RTV z szerokim wyborem mediów regionalnych i lokalnych.

 

IMM należy do elitarnej międzynarodowej organizacji FIBEP (Federation Internationale des Bureaux d'Extraits de Presse) zrzeszającej firmy monitorujące media z całego świata.