IMM: Najczęściej cytowane media października: stacje radiowe w czołówce.

Najczęściej cytowanym medium października została „Gazeta Wyborcza”, a na drugim i trzecim miejscu znalazły się Radio ZET i RMF FM – wynika z najnowszego badania IMM.  Kolejne miejsca zajęły „Rzeczpospolita” oraz telewizja TVN24.

*„Polska” powstaje we współpracy z magazynem „The Times”

Prasa

Na pierwszym miejscu wśród najczęściej cytowanych tytułów prasowych października znalazła się „Gazeta Wyborcza”, ze względu na publikacje dotyczące projektu ustawy antyaborcyjnej, „czarnych protestów” oraz wywiadu z Natalią Przybysz. Na kolejnych miejscach znalazły się „Rzeczpospolita” oraz „Dziennik Gazeta Prawna”.  

Wśród tygodników najwięcej cytowań zgromadziła „Gazeta Polska” ze względu na publikację wywiadu z Jarosławem Kaczyńskim. Drugie i trzecie miejsce przypadły kolejno „wSieci” i tygodnikowi „Newsweek”.

Dzięki rankingowi „100 Najbogatszych Polaków”, najczęściej cytowanym miesięcznikiem w październiku był „Forbes”, pokonując magazyny „Pani” oraz „Playboy”.

Telewizja

Wśród stacji telewizyjnych na pierwszym miejscu ponownie znalazła się stacja TVN24, wyprzedzając Polsat News oraz TVP Info. Inne media najczęściej powoływały się na TVN24 w związku z materiałami na temat ustawy antyaborcyjnej. Cytowania Polsat News miały związek z publikacjami o ekshumacjach ciał ofiar katastrofy smoleńskiej.

Radio

Na pozycji lidera wśród stacji radiowych ponownie znalazło się Radio ZET, wyprzedzając RMF FM oraz radiową Trójkę. Radio Maryja zawdzięcza miejsce w pierwszej piątce wypowiedzi Beaty Szydło na temat ustawy dla frankowiczów.

Portale internetowe

Najczęściej cytowanym serwisem internetowym października został portal Onet.pl, przesuwając na kolejne pozycje wPolityce.pl oraz WP.pl. Z dziesiątej na czwartą pozycję awansowała Wyborcza.pl.

Media ekonomiczne

Wśród najczęściej cytowanych mediów ekonomicznych pierwsze miejsce niezmiennie zajmuje „Dziennik Gazeta Prawna”, który wyprzedził „Puls Biznesu” oraz „Forbes”.

Media regionalne

„Gazeta Wrocławska” została liderem rankingu najczęściej cytowanych mediów regionalnych za sprawą publikacji na temat podejrzeń skażenia butelki wody marki Żywiec Zdrój. Na drugim miejscu znalazło się Radio Merkury, a pierwszą trójkę zamyka TVP3 Lublin.

Instytut Monitorowania Mediów wyraża zgodę na publikację raportu, wyników badań i dołączonych do nich materiałów graficznych pod warunkiem podania źródła („Instytut Monitorowania Mediów”) w artykule oraz przy każdej grafice.

Badanie przeprowadzono na podstawie 6 098 przekazów z mediów (wycinków prasowych, programów radiowych i telewizyjnych) z okresu od 1 do 31 października 2016 r. Dziennikarze odnosili się do wiadomości z łamów innych mediów 6 157 razy (3 103 razy w prasie, 2 123 w telewizji i 931 w radio).

Analiza obejmuje ponad 1000 gazet i czasopism oraz stacje telewizyjne (TVP1, TVP2, TVP3, TVP Kraków, TVP Sport, TVPinfo, TVN, TVN24, TVN Biznes i Świat, TVN TURBO, TVN Meteo, POLSAT, Polsat News, Polsat Sport, TV4, Canal+, TV Trwam, TV Puls) i wybrane programy w rozgłośniach radiowych (PR1, PR3, PR4, Radio Dla Ciebie / RDC, Radio Maryja, Muzo.fm, Radio RMF FM, Radio Zet, Radio TOK FM, Radio Gdańsk, Radio Katowice, Radio Kielce, Radio Merkury, Radio Szczecin, Radio Wrocław, Radio Lublin).

Badanie wykonano na podstawie materiałów z monitoringu prasy, radio i telewizji, w których pojawiały się nazwy mediów:
•    prasowych,
•    portali internetowych,
•    stacji radiowych i telewizyjnych lub tytuły ich programów.  

UWAGA: Badanie nie obejmuje cytowań, opublikowanych w internecie. Natomiast pod uwagę brane są cytowania mediów internetowych, jeśli pojawiły się one w prasie, radio bądź w telewizji.