Gazeta Wyborcza znów liderem

Analizę IMM-u przeprowadzono na podstawie 6960 przekazów mediowych z okresu 1 – 31 grudnia 2006 r. Dziennikarze odnosili się do wiadomości podawanych na łamach innych mediów 7817 razy (3729 razy w prasie, 2392 w telewizji i 1696 w radiu).

W grudniowym rankingu najczęściej cytowanych mediów pierwsze miejsce zajęła Gazeta Wyborcza z 1597 powołaniami, co daje jej znaczną przewagę nad Rzeczpospolitą (1154 cytowań). Gazeta Wyborcza wróciła na pozycję lidera po dwóch miesiącach. Najczęściej – aż 505 razy – cytowano ją w kontekście „seksafery w Samoobronie”. Dziennik – zwycięzca rankingu z ubiegłego miesiąca – spadł na trzecią pozycję z 1087 cytowaniami. Czwarta lokata – już tradycyjnie – należy do Życia Warszawy (421 powołań).

W pierwszej piętnastce najczęściej cytowanych mediów znalazły się aż dwie stacje telewizyjne – TVN i TVN 24 i trzy stacje radiowe – Radio ZET, RMF FM oraz PR1. Na TVN media powoływały się w pierwszej kolejności w kontekście seksafery w Samoobronie, a na Radio ZET – polskiej polityki. W zestawieniu stron internetowych prowadzi po raz kolejny Onet.pl przed Interią.pl. Osiągnięty wynik nie zapewnił jednak portalowi miejsca w pierwszej piętnastce. Onet.pl był najczęściej cytowany w kontekście ciekawostek, życia społecznego oraz sportu.

Wśród tygodników opinii kolejny miesiąc z rzędu nie ma zmiany na pozycji lidera – zwyciężył Wprost. Jednak różnica pomiędzy magazynami Wprost a Newsweek Polska, który zajmuje 2. miejsce wśród tygodników opinii, wynosi zaledwie 6 powołań.

Warto zwrócić uwagę na czwartą, wysoką pozycję Gazety Polskiej w cytowaniach poza przeglądami prasy. W grudniu gazeta zawdzięcza ją przede wszystkim publikacjom na temat agenturalnej przeszłości abp. Stanisława Wielgusa. W rankingu ogólnym tygodnik zajął znaczącą piątą pozycję. Ostro rywalizujące ze sobą tabloidy zamieniły się miejscami – w grudniu Super Express wyprzedził Fakt o zaledwie jedno powołanie.

Wiodącymi tematami powołań były: przegląd prasy i polityka polska, ale już na trzeciej pozycji znalazł się temat szczegółowy – seksafera w Samoobronie dzięki 1115 cytatom w mediach. Spośród nowych tematów w grudniu wymienić można: seksaferę w Samoobronie, lustrację abp. S. Wielgusa, aferę związaną z Młodzieżą Wszechpolską i neofaszystowską imprezą na Śląsku, aferę związaną z wykorzystywaniem policjantów do czynności pozasłużbowych, lustracją dziennikarzy, aferą lustracyjną związaną z A. Grajewskim.

Najczęściej cytowanym dziennikiem biznesowo-ekonomicznym została, podobnie jak w dwóch ostatnich miesiącach, Gazeta Prawna (7. miejsce w rankingu) przed Pulsem Biznesu.

Wśród stacji telewizyjnych najwyżej w rankingu znalazła się TVN. Pośród rozgłośni radiowych zwyciężyło Radio ZET, a lider z listopada – TOK FM – spadł na 5. miejsce. Do pierwszej piętnastki cytowanych mediów nie zakwalifikował się żaden portal internetowy. Listę zamyka Nasz Dziennik.

Najwięcej cytatów z mediów lokalnych pochodziło z województwa mazowieckiego, w którym liderem pozostaje Życie Warszawy. 91 proc. powołań dotyczyło mediów ogólnopolskich, a pozostałe 9 proc. – lokalnych.

W każdym miesiącu Instytut Monitorowania Mediów analizuje wszystkie przekazy prasowe, telewizyjne i radiowe, których autorzy powołują się na doniesienia innych mediów. Badaniu poddawanych jest ok. 700 tytułów prasowych, stacje telewizyjne oraz wybrane programy rozgłośni radiowych. Raport grudniowy w wersji podstawowej jest dostępny na stronie Instytutu Monitorowania Mediów: http://www.instytut.com.pl/raporty. Aby otrzymać pełną lub sprofilowaną wersję raportu, prosimy o kontakt: k.ewert@instytut.com.pl.