Gazeta Wyborcza najbardziej opiniotwórczym medium w Polsce: raport IMM

 

Gazeta Wyborcza w październiku była najczęściej cytowanym medium. Najwięcej powołań dotyczyło inwigilacji dziennikarzy przez służby specjalne. Według informacji Gazety Wyborczej ABW, CBA i policja w latach 2005-2007 zbierały dane na temat rozmów telefonicznych dziennikarzy. Inwigilowani w ten sposób mieli być m.in. Monika Olejnik i Bertold Kittel. GW ujawniła informacje z zakończonego śledztwa, które miało zbadać, czy kontrola dziennikarzy nie była bezprawna. Do doniesień gazety odnosił się na łamach mediów m.in. były szef CBA Mariusz Kamiński.

W powołaniach na Rzeczpospolitą dominowały informacje ekonomiczne oraz odwołania do rankingów i sondaży.

Na TVN24 najczęściej powoływano się w kontekście polityki polskiej, m.in. odnosząc się do wywiadu przeprowadzonego na antenie z Januszem Palikotem i jego komentarzy na temat Jarosława Kaczyńskiego. Za TVN24 cytowano również wypowiedź Ryszarda Kalisza, że nie zamierza się on rozstawać z SLD.

W październikowym raporcie:
Na 12 miejscu zestawienia generalnego sklasyfikowano portal tvn24.pl. Popularność medium przyniosły powołania na nowe sensacyjne wątki w sprawie zabójstwa Krzysztofa Olewnika. Z informacji zamieszczonych na portalu wynika, że w nocy przed porwaniem syna biznesmena odbyły się dwie imprezy, a w domu Olewnika prawdopodobnie doszło do morderstwa.

W rankingu piętnastu najczęściej cytowanych mediów znalazły się w sumie dwie stacje telewizyjne – TVN24 i TVN oraz trzy stacje radiowe – RMF FM, Radio ZET i TOK FM.

Na RMF FM powoływano się w odniesieniu do katastrofy pod Smoleńskiem. Radio na podstawie otrzymanych zeznań pilotów spekulowało na temat umiejętności zawodowych załogi oraz obecności w kokpicie dowódcy sił powietrznych. Media za rozgłośnią podawały również informacje, jakoby w Smoleńsku rosyjska prokuratura znacznie ograniczyła plany polskich archeologów. Tuż za RMF (227) pozycje zajęły Radio ZET (178) i TOK FM (174).

W rankingach szczegółowych październik jest kolejnym miesiącem zwycięstw stacji ITI: TVN24 (412) i TVN (229) zdecydowanie prowadzą w zestawieniu stacji telewizyjnych.

Najczęściej komentowanym tematem w październiku była polityka polska i katastrofa pod Smoleńskiem. Jednocześnie na ich tle wyodrębniły się wyraźnie kwestie ataku na biuro PiS w Łodzi, inwigilacji dziennikarzy, sprawy K. Olewnika i dopalaczy.


 


Cały raport znajduje się na stronie IMM.

Badanie przeprowadzono na podstawie 6102 przekazów z mediów (wycinków prasowych, programów radiowych i telewizyjnych) z okresu 1 – 31 października 2010 r. Analiza obejmuje całą prasę (ponad 900 tytułów gazet i czasopism) oraz stacje telewizyjne (TVP 1, TVP 2, TVP Info, TVN, TVN24, TVN Turbo, Polsat, TV4, TV Biznes, TVN CNBC Biznes) i wybrane programy w rozgłośniach radiowych (PR1,  PR3, Radio PiN, RMF FM, Radio ZET, TOK FM, Radio Euro, Radio Maryja, RDC).

Instytut Monitorowania Mediów monitoruje ponad 900 tytułów prasowych, 33 stacje telewizyjne, 63 stacje radiowe oraz polskie zasoby Internetu. Od 1 lutego 2010 monitoruje social media w tym: Facebook, Twitter, Blip, Goldenline.