Bossowie polskiej gospodarki z prezesem rekordzistą [infografika]

Wieloletni prezes Lotosu Paweł Olechnowicz, debiutujący w rankingu bossów gospodarki, od razu znalazł się na trzeciej pozycji zestawienia – informuje Instytut Monitorowania Mediów w najnowszym raporcie o medialności szefów największych polskich firm. Najbardziej medialnym prezesem czerwca był Zygmunt Solorz-Żak, a wszystko dzięki różnorodności przedsięwzięć, w które jest zaangażowany. Drugie miejsce należy do Grażyny Piotrowskiej-Oliwy. Media bacznie przyglądały się też Luigiemu Lovaglio, który miał nie kryć zadowolenia, że udało mu się w końcu zamienić żubra na czerwoną kulkę.

Telekomunikacja
Największy udział w mediach miały w analizowanym czasie wystąpienia szefów firm branży telekomunikacyjnej – głównie Zygmunta Solorza-Żaka ,  jako szefa Polkomtelu. Największe zainteresowanie wzbudziła informacja, że Cyfrowy Polsat wspólnie z Plusem uruchomiły TV Mobilną.
Na drugim miejscu wśród najpopularniejszych szefów telekomów znalazł się Maciej Witucki. Najintensywniej w mediach pojawiał się w związku z… EURO 2012. Orange był oficjalnym partnerem technologicznym mistrzostw, a prezes telekomu dodatkowo typował w mediach wyniki rozgrywek.
Na trzeciej pozycji pod względem liczby informacji w mediach znalazł się Mirosław Godlewski, kierujący Netią.

Energetyka
Najczęściej obecną w mediach osobą z branży energetycznej była Grażyna Piotrowska-Oliwa, głównie w kontekście gazu łupkowego. Z kolei media społecznościowe odnotowały, że prezes PGNiG odwiedziła oddział spółki w Sanoku. 

Krzysztof Kilian uplasował się na drugim miejscu zestawienia dla branży energetycznej. Prezes PGE pojawiał się w mediach w kontekście przetargu na wybór technologii jądrowej dla pierwszej polskiej elektrowni atomowej oraz w związku ze zmianami w statucie spółki.
Dariusz Lubera z Tauronu zajął trzecią pozycję.

Bankowość
Zbigniew Jagiełło był najczęściej eksponowanym w mediach prezesem z branży bankowej, jednak największy zasięg i moc przekazu osiągnęły publikacje dotyczące Luigiego Lovaglio i zmiany logo banku Pekao.
Na trzecim miejscu uplasował się Krzysztof Rosiński, szef Getin Noble.

Paliwa
Niekwestionowanym liderem, jeśli chodzi o ekspozycję w mediach branży paliwowej, był w czerwcu Paweł Olechnowicz. Media informowały szeroko o powołaniu go na kolejną kadencję na stanowisku prezesa Grupy Lotos. Olechnowicz szefuje spółce od 2002 roku, dlatego ponowny wybór stał się okazją do podkreślenia jego wkładu w rozwój Lotosu, a także faktu, że na stanowisku jest od ponad dekady, niezależnie od nastrojów i zmian w resorcie skarbu.

Na drugim miejscu wśród szefów firm paliwowych uplasował się Jacek Krawiec, prezes PKN Orlen, a na trzecim Andrzej Magryś, dowodzący Statoil Polska.

Ubezpieczenia
Andrzej Klesyk (PZU) niezmiennie od miesięcy jest najczęściej prezentowanym, cytowanym i eksponowanym szefem z branży ubezpieczeniowej. W czerwcu nadal pojawiał się w kontekście wypowiedzi o stanie polskich uczelni wyższych oraz rebrandingu PZU. Wypowiadał się też na temat podwyżki OC.
Na drugim miejscu znalazł się Jacek Podoba (Grupa Europa), a na trzecim Piotr Śliwicki z STU Ergo Hestia.

Instytut Monitorowania Mediów wyraża zgodę na publikację raportu, wyników badań i dołączonych do nich materiałów graficznych pod warunkiem podania źródła („Instytut Monitorowania Mediów”) w artykule oraz oznaczenia w grafikach.

O raporcie:
Analizę wykonano na podstawie 3 036 materiałów z prasy i internetu, w których pojawili się prezesowie analizowanych firm (pełna lista firm w raporcie). Raport obejmuje okres od 1 do 30 czerwca 2012 roku. Wyselekcjonowano również wzmianki na temat bossów w mediach społecznościowych monitorowanych przez Instytut Monitorowania Mediów (lista dostępna na stronie Kompas Social Media oraz IMM). W analizie uwzględnione zostały również firmowe blogi oraz profile bossów w portalach społecznościowych. Materiały z mediów społecznościowych obejmują wyłącznie ogólnodostępne wpisy internautów.