Polska czeka na Muldera i Scully: social media o „Z Archiwum X”

Informacja o powrocie serialu „Z Archiwum X” tylko za pośrednictwem internetu i mediów społecznościowych objęła zasięgiem niemal 13 mln osób – wynika z analizy IMM. W styczniu o nowych odcinkach kultowej serii Polacy wspominali w sieci ponad 2 tysiące razy, a oczekiwaniu na powrót agentów Muldera i Scully towarzyszyło wielkie napięcie i duży entuzjazm.

„Z Archiwum X” to amerykański serial, który miesza gatunki science fiction, horroru, thrillera i sensacji. W Polsce emitowany był od 1996 roku i – tak jak na całym świecie – szybko znalazł ogromną rzeszę zagorzałych fanów. Jak dotąd, seria doczekała się 9 sezonów oraz dwóch kinowych filmów pełnometrażowych. Historia pary agentów – Foxa Muldera i Dany Scully – badających trudne do wyjaśnienia sprawy z pogranicza nauki i zjawisk paranormalnych – w 2016 roku powraca jako 6-odcinkowy miniserial.

Tylko w styczniu polscy użytkownicy mediów społecznościowych ponad 2 tysiące razy wspominali o serialu „Z Archiwum X”. Najgłośniejsza dyskusja toczyła się jak zwykle na Facebooku i Twitterze. Najwięcej interakcji wywołały publikacje facebookowej strony Fox Polska, która na bieżąco informowała fanów o zbliżającej się premierze nowych odcinków serialu. Tytuł serialu często był również wymieniany w komentarzach pod artykułami w portalu Onet.pl, w serwisie Wykop.pl oraz  komentarzach do filmów w YouTube

Biorąc pod uwagę liczbę czytelników portali i serwisów internetowych, które podały informację na temat serialu, a także liczbę znajomych i fanów osób, które dyskutkowały na ten temat w sieci, okazuje się, że o „Z Archiwum X” tylko dzięki publikacjom Polaków miało szansę usłyszeć aż 13 mln osób.

O serialu wspominały i facebookowe strony poświęcone rozrywce i modzie

Wraca „Z archiwum X”. Tak agenci Mulder i Scully zmieniali się przez 23 lata od debiutu serialu

Posted by VIVA on 24 stycznia 2016

 … nauce...

Nie do końca na temat, ale cieszy:

Posted by nauka.polskieradio.pl on 22 stycznia 2016

… a nawet finansom.

A my własną edycję „Z Archiwum X”. Kiedyś nazywało się to „Misja Specjalna”, a teraz to nie wiem…

Posted by Subiektywnie o finansach on 24 stycznia 2016


Zdarzało się, że bohaterowie serialu byli inspiracją w wielu dziedzinach życia…

 … a premiera była wyczekiwana tak bardzo, że bohaterowie odwiedzali twitterowiczów w snach:

 

Agent agentowi nierówny?

W oczekiwaniu na powrót pary charyzmatycznych agentów FBI, internauci często wyrażali tęsknotę za bohaterami. Jak wynika z monitoringu w IMM, nieco częściej Polacy wspominali o Foxie Mulderze, w którego postać wciela się aktor David Duchovny. Wierną i wielką rzeszę fanów ma w social media ma także Gillian Anderson, czyli ekranowa agentka Dana Scully. Nie tylko dzięki serialowemu wcieleniu: aktorka znana jest także m.in. z działań na rzecz popularyzowania karier naukowych wśród kobiet oraz równouprawnienia płci.

Tym większe zainteresowanie w mediach wywołała informacja, że początkowo producenci serialu zaproponowali Anderson dwukrotnie niższe wynagrodzenie niż Davidowi Duchovnemu. Komentarz aktorki na ten temat przytacza m.in. serwis NaEkranie.pl: „Jestem zaskoczona, że tak wielu dziennikarzy nie zwróciła na to uwagi, szczególnie w czasach, gdy coraz częściej mówi się o nierównych płacach w tym biznesie. To ważne, by mówić o tym głośno i wyraźnie. To był dla mnie szok, gdyż pracowałam bardzo długo na to, by być traktowana na równi z innymi” – mówiła Anderson w rozmowie z  The Daily Beast. Jak czytamy w NaEkranie.pl, ostatecznie Anderson i Duchovny otrzymali takie samo wynagrodzenie.

Mike Snow, Dorociński i AszDziennik

Wśród wielu wątków dyskusji na temat „Z Archiwum X”, wyjątkowo często przewijał się temat ścieżki dźwiękowej serialu. Internauci wspominali przede wszystkim charakterystyczny motyw przewodni autorstwa Mike’a Snowa.

 

Z monitoringu Twittera wynika, że melodii niepokojącego utworu nie da się zapomnieć: